Návrh rakúskych rodinných prídavkov je v rozpore s právom EÚ, tvrdí stredisko pre ľudské práva

378659_thinkstockphotos 156796282 676x451.jpg

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) sa domnieva, že navrhovaná rakúska právna úprava v súvislosti so zavedením nižších rodinných prídavkov na deti žijúce v zahraničí nie je v súlade s právom Európskej únie.

Agentúru SITA o tom informoval odborný konzultant SNSĽP a právnik Eduard Csudai. Rakúska vláda schválila 2. mája tohto roka legislatívny návrh, podľa ktorého sa majú znížiť prídavky na deti žijúce v zahraničí. Od začiatku budúceho roka by mali rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku zodpovedať výške životných nákladov v ich domovských krajinách.

Osobitne normatívne akty

Stredisko vysvetľuje, že ku kogentne dodržiavaným právnym predpisom EÚ patria osobitne normatívne akty, regulujúce výkon základných práv a slobôd, ako aj všeobecný zákaz nerovného zaobchádzania na základe štátnej príslušnosti podľa Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Odporúčame:
Prídavky na deti vyplácané z Rakúska na Slovensko majú klesnúť o vyše tretinu

„Všetky členské štáty sú preto zaviazané prijať národné podporné opatrenia voľného pohybu pracovníkov, prípadne odstrániť existujúce prekážky. Tým sa zaručí prisťahovaným aj odsťahovaným zamestnancom a ich nezaopatreným deťom, že im budú vyplatené plnenia patriace osobám žijúcim na štátnom území jednotlivých členských štátov EÚ,“ cituje tlačová správa SNSĽP.

Štát by nemal profitovať

Stredisko uvádza, že pri prenose nároku na plnenia do domovského štátu ich príbuzných by nemal štát, v ktorom títo zamestnanci pracujú, z toho profitovať. Taktiež nesmie využívať, že migrujúci pracovníci sa v záujme zamestnania v cudzom štáte rozhodli pracovať oddelene od svojich rodín.

Odporúčame:
Video: Slovensko starne a rodí sa málo detí, OĽaNO navrhuje niekoľko opatrení pre podporu rodiny

„Členské štáty EÚ majú rozdielne sociálne systémy a rodinné dávky priznávajú v rozdielnych výškach,“ dodáva sa v tlačovej správe. Stredisko však považuje za neprípustné, aby bola výška plnení vyplácaných von zo štátu závislá od kúpnej sily miesta trvalého bydliska dieťaťa.

Stredisko bude uvedený prípad ďalej sledovať a je pripravené poskytnúť slovenským orgánom štátnej správy, ktoré už vo veci konajú, odbornú súčinnosť.

Viac k témam: prídavky na deti, Rakúsko, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Návrh rakúskych rodinných prídavkov je v rozpore s právom EÚ, tvrdí stredisko pre ľudské práva © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júna 2018