Návrh o voľnom trhu tovarov by mohol uprednostniť občanov Európskej únie pri zamestnávaní

380543_britain_brexit_39759 a4db2f0461ea40ff9eead3d262d0d30b 676x431.jpg

LONDÝN 8. júla (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová dúfa, že nový plán usporiadania obchodných vzťahov jej krajiny s Európskou úniou, na ktorom sa v piatok dohodla britská vláda, naštartuje rokovania o podmienkach brexitu.

Mayová sa takto vyjadrila v sobotu a vyzdvihla výhody jej najnovšieho návrhu na vytvorenie čiastočnej zóny voľného obchodu medzi Britániou a EÚ. Ide o návrh, ktorý umožňuje voľný pohyb tovarov, ale nie služieb. Podľa Mayovej je možné, že pri zamestnávaní budú mať občania EÚ prednostné postavenie.

Odporúčame:
Veľká Británia sa dohodla na spoločnej pozícii k brexitu, chce len voľný trh tovarov

Zhoda britskej vlády na tomto pláne rieši dlhotrvajúci vnútorný spor v Británii o tom, či krajina má zrušiť všetky zväzky s úniou alebo sa snažiť o obmedzenejší brexit, aby sa pomohlo firmám, ktoré sú zvyknuté na obchodovanie s kontinentálnou Európu bez platenia ciel a náročnej administratívy. Britská vláda uviedla, že svoj nový plán rozpracuje vo formálnom dokumente na budúci týždeň a bude sa o ňom vyjednávať s lídrami EÚ.

Mayová sa novým návrhom jasne dostáva na stranu stúpencov „mäkkého“ brexitu. Plán hnevá stúpencov tvrdého brexitu. Konzervatívny zákonodarca Jacob Rees-Mogg vyhlásil, že čaká na podrobností, ale že bude hlasovať proti tomuto návrhu, ak bude znamenať zachovanie príliš veľkého množstva väzieb na EÚ.

Dodal, že Mayovej plán môže byť horší, ako odchod z únie bez akejkoľvek dohody. Britský minister pre podnikanie Greg Clark však plán označil za „veľmi pozitívny“ a podľa neho umožní dodávateľským reťazcom firiem fungovať bez nových bariér.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Theresa Mayová
Zdroj: Webnoviny.sk – Návrh o voľnom trhu tovarov by mohol uprednostniť občanov Európskej únie pri zamestnávaní © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2018