Nálety zasiahli nemocnicu v Aleppe, zomrel posledný pediater

Sýrske vojenské lietadlá zasiahli nemocnicu al-Kuds vo štvrti as-Sukarí v stredu neskoro večer. Medzi najmenej 20 mŕtvymi sú aj tri deti a dvaja lekári – zubár a posledný pediater v oblasti, Wasím Muáz. Bejrút 28. apríla (WebNoviny.sk) – Najmenej 20 ľudí zahynulo pri náletoch na nemocnicu v povstalcami ovládanej časti mesta Aleppo na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné oznámenie aktivistov z organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Vojenské lietadlá zasiahli nemocnicu al-Kuds vo štvrti Aleppa s názvom as-Sukarí v stredu neskoro večer, uviedlo SOHR. Medzi mŕtvymi sú aj tri deti a dvaja lekári – zubár a posledný pediater v oblasti, Wasím Muáz. Nemocnica je teraz, po 14 náletoch, mimo prevádzky. Miestny člen civilnej obrany Biele helmy uviedol, že bombardovanie zasiahlo nemocnicu a priľahlé budovy, v ktorých bol ubytovaný zdravotnícky personál.

„Pod troskami je stále mnoho ľudí. Očakávame, že počet obetí stúpne na 50,“ povedal pre agentúru DPA dobrovoľník Abdal Rahmán. Identita vojenských lietadiel, ktoré nálety podnikli, nie je zatiaľ známa. Hlavný vyjednávač sýrskej opozície na mierových rokovaniach v Ženeve Muhammad Allúš obvinil z ničivých náletov na Aleppo práve vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Allúš agentúre AP povedal, že najnovšie násilie vládnych síl dokazuje, že „súčasné okolnosti nevedú k žiadnemu politickému činu“.

Najnovšie obete zvyšujú počet zabitých v Aleppe najmenej na 139, a to za obdobie od 22. apríla, keď sa boje medzi vládnymi silami a povstalcami o toto mesto vyostrili, informovalo SOHR. Medzi usmrtenými je 22 detí, dodalo SOHR, ktoré sídli v Británii a pri monitorovaní sýrskej občianskej vojny sa opiera o sieť aktivistov priamo na území Sýrie.

Aleppo bolo pred vojnou obchodnou metropolou krajiny. V súčasnosti je rozdelené na západný sektor kontrolovaný vládou a na východ ovládaný povstalcami. V posledných mesiacoch vládne sily, podporované ruskými leteckými útokmi, zaznamenávajú v Aleppe úspechy a postupujú – hrozí, že východ, už i tak zničený rokmi ostreľovania a náletov, obkľúčia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016