Najbohatší človek na svete založil firmu Amazon, medzi dolárovými miliardármi je aj Andrej Babiš

361020_andrej babis 676x441.jpg

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Počet dolárových miliardárov vo svete vzrástol vlani o 437 na rekordných 2 694 miliardárov. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 31 % na 10,6 bilióna dolárov, čo predstavuje približne stonásobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2018, o ktorom informovala J&T Banka.

Za ostatných päť rokov vzrástol celkový počet dolárových miliardárov o vyše 85 %, ich agregátne bohatstvo sa zvýšilo na takmer dvojnásobok a v súčasnosti je ekvivalentom 13,2 % globálneho HDP. Najviac ich žije v Ázii, a to až 1 329, čo je dvojnásobok oproti druhému, severoamerickému regiónu. Európe patrí tretie priečka s počtom 555.

Najviac miliardárov je v Číne

Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac ich pochádza z Číny, a to 819, kde sa ich počet za ostatný rok zvýšil o vyše tretinu a rástol vyše desaťnásobne rýchlejšie v porovnaní s USA na druhom mieste, kde ich má domov 571. Tretie miesto patrí Indii so 131 miliardármi.

Zo stredoeurópskeho regiónu podľa reportu nemalo minulý rok Slovensko ani Maďarsko žiadneho dolárového miliardára, kým Česko má štyroch, vrátane premiéra Andreja Babiša, ktorý má slovenský pôvod. Štyroch miliardárov má aj Poľsko.

Bill Gates je zosadený z trónu

Aspoň jedného miliardára vytvorilo 2 157 firiem. Rekordérom je výrobca nápojov Red Bull s 13 boháčmi, na čele so zakladateľom Rakúšanom Dietrichom Mateschitzom. Sedem z 10 verejne obchodovaných firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Alphabet (materská spoločnosť Google), Microsoft a Amazon.

Odporúčame:
Európska komisia navrhla spôsob, ako by spoločnosti Facebook či Google mohli platiť viac daní

Najbohatším človekom na svete sa stal zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok vzrástol minulý rok o 71 % na 123 miliárd dolárov. Z trónu zosadil zakladateľa softvérovej firmy Microsoft Billa Gatesa, ktorého bohatstvo sa zvýšilo len o 11 % na 90 miliárd dolárov a ktorý klesol až na tretie miesto. Pred neho sa dostal aj investičný mág Warren Buffett s 31-percentným rastom majetku, ktorý dosiahol hodnotu 102 miliárd dolárov.

Viac k témam: Amazon, Andrej Babiš, Bill Gates, Jeff Bezos, Microsoft
Zdroj: Webnoviny.sk – Najbohatší človek na svete založil firmu Amazon, medzi dolárovými miliardármi je aj Andrej Babiš © SITA Všetky práva vyhradené.

25. marca 2018