Nad Kóreou preleteli americké bombardéry, už druhý raz

Americké sily v Kórei (USFK) uviedli, že zámerom preletu bombardérov bola demonštrácia ich sily ako spojenca Soulu, ale aj ukážka ich záväzku zachovať bezpečnosť na polostrove a v regióne.SOUL 21. septembra (WebNoviny.sk) – Dva americké strategické bombardéry preleteli v stredu už po druhýkrát nad Kórejským polostrovom od piatej jadrovej skúšky Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Nadzvukové bombardéry typu B-1B Lancer, schopné niesť jadrové zbrane, odštartovali z leteckej základne na tichomorskom ostrove Guam. Jedno z nich podľa svedka pristálo na základni vzdialenej približne 40 kilometrov južne od Soulu, informovala agentúra Reuters.

Americké sily v Kórei (USFK) uviedli, že zámerom preletu bombardérov bola demonštrácia ich sily ako spojenca Soulu, ale aj ukážka ich záväzku zachovať bezpečnosť na polostrove a v regióne. Podobné demonštratívne akcie podnikajú USA po každej jadrovej skúške alebo testoch balistických rakiet Pchjongjangu.

Odporúčame:

Washington ukazuje KĽDR silu, nad Kóreu poslal bombardéry

Strategické bombardéry preleteli nad Južnou Kóreou už 13. septembra, pričom ich sprevádzali bojové lietadlá americkej a juhokórejskej armády. Severná Kórea uskutočnila svoju piatu jadrovú skúšku 9. septembra, čím si vyslúžila celosvetovú kritiku a avizované ďalšie sprísnenie existujúcich sankcií. Tento týždeň zároveň KĽDR informovala o vykonaní úspešnej skúšky nového raketového motora určeného na vynášanie družíc do vesmíru.

Južná Kórea nemá jadrové zbrane a spolieha sa na americký „jadrový dáždnik“ ako na odstrašujúci prostriedok voči Severnej Kórei. Washington má na jej území rozmiestnených aj viac ako 28.000 vojakov. KĽDR považuje prítomnosť USA na Kórejskom polostrove za dôkaz nepriateľstva a tvrdí, že práve preto potrebuje mať jadrový program.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2016