Na východe Slovenska a v horách hrozia búrky, miestami krúpy

Záchranári radia – ak ste vonku počas búrky, vypnite si mobilný telefón, nepoužívajte dáždnik a nebicyklujte, v horách treba zísť dostatočne dole do doliny.

BRATISLAVA 9. júla (WebNoviny.sk) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami, miestami aj s krúpami vo východnej polovici Slovenska. Ako vyplýva z meteorologických výstrah 1. a 2. stupňa, ktoré SHMÚ aktualizoval pred 13:00, búrky hrozia v sobotu do 18:00 a niekde až do 20:00 v Banskobystrickom, Žilinskom, Košickom a v Prešovskom kraji. Na severe, v horách ich môže sprevádzať silný vietor a najmä v Košickom, ale čiastočne i v Prešovskom kraji hrozia v popoludňajších hodinách ojedinele aj silné búrky s krúpami. Podrobnosti možno nájsť na http://www.shmu.sk.

Búrky sú potenciálnou hrozbou pre všetkých, ktorí sa počas nich nachádzajú vonku. Ako informuje webstránka http://www.zachranari.sk, ak nás búrka zastihne vonku, treba vypnúť mobilný telefón. V búrke sa neodporúča bežať, jazdiť na bicykli, používať dáždnik a nenosiť nad úrovňou hlavy ďalšie kovové predmety, ako je batoh s výstužou, lyže, hrable a iné. Slúžia totiž ako bleskozvod. V prípade, že sa blíži búrka, snažíme sa opustiť voľné priestranstvo – lúku, pole, vodnú plochu a podobne. Keď to nestihneme a nejde o vodnú plochu, potom sa treba zdržiavať čo najnižšie. Ideálne je si ľahnúť.

Treba sa vyhnúť premočeným miestam

Dávnejšie odporúčané polohy počas búrok – drep, čupenie, poprípade pokľaknutie, sa po najnovších výskumoch nehodnotia ako bezpečné polohy,“ zdôrazňujú rady zverejnené na Zachranari.sk. Zdržiavať sa pod objektmi, ktoré výrazne prečnievajú svoje okolie, ako je strom na okraji lesa či na poli, stĺp, komín, alebo budova bez bleskozvodu, je nebezpečné, lebo priťahujú blesky.

Počas búrky sa treba vyhnúť aj korytám potokov a premočeným miestam, keďže voda je vodičom elektrických výbojov z bleskov. V mokrom teréne sa prúdy po údere blesku môžu šíriť až na vzdialenosť 300 metrov. V skalnatom teréne aj viac. Taktiež sa treba vyhýbať rudným žilám vychádzajúcim na povrch. Ak sa počas búrky nie je kam skryť a v blízkosti je miesto s nižším terénom, ako je napríklad priekopa, výkop či priehlbina, dá sa do nej čupnúť alebo sadnúť s nohami pri sebe. Treba však zvážiť riziko zaplnenia priekopy či výkopu vodou a možný zával. Ak by nám z takéhoto miesta trčala hlava, musíme si ľahnúť.

Chaty bez bleskozvodu nie sú 100 percent bezpečné

Ak búrka človeka zastihne v horách, nestačí zostúpiť z hrebeňa na svah. „Ak sa nachádzame 100 výškových metrov pod hrebeňom, stále existuje pomerne veľké riziko zasiahnutia bleskom. Z toho vyplýva, že ani horské sedlá nie sú bezpečné, preto treba zísť dostatočne dole do doliny,“ upozorňuje ďalej webstránka Záchranári.sk, ktorá patrí do projektu Škola mladých záchranárov iniciovaného združením Rescue team Slovakia a eSlovakia.

Búrku v horách je ideálne prečkať na bezpečnom mieste: v horskej chate, v horskej útulni, aute, autobuse, vo vlaku či v dome. Horské chaty a horské útulne, ktoré nemajú bleskozvod, však nie sú na 100 percent bezpečné pred zásahom blesku. Celý text o tom, ako sa správať počas búrky je zverejnený na internetovej adrese http://www.zachranari.sk/Default.aspx?CatID=46.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. júla 2016