Na Trumpovu hlavu sa zniesla ostrá kritika z Palestíny, USA viac nepovažujú za partnera

358999_donald trump 4 676x486.jpg

JERUZALEM 14. mája (WebNoviny.sk) – Hlavný palestínsky vyjednávač a poradca prezidenta Mahmúda Abbása ostro skritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho rozhodnutie presunúť americké veľvyslanectvo do Jeruzalema.

Trumpova administratíva súčasťou problému

Sáib Irikát vyhlásil, že americká administratíva je „založená na klamstvách“. Trump podľa jeho slov porušil svoj sľub, že presun veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema odloží, aby dal šancu mierovým rozhovorom.

Irikát to v pondelok povedal pre rozhlasovú stanicu Hlas Palestíny. Dodal, že Washington už nie je viac ich partnerom a Trumpova administratíva sa stala „súčasťou problému“. „Svet potrebuje skutočných vodcov a tí (americkí predstavitelia) sú realitní makléri, nie lídri,“ skonštatoval.

Odporúčame:
Izrael chystá oslavy, na otvorení veľvyslanectva USA v Jeruzaleme sa zúčastní aj Ivanka Trumpová

Trumpov blízkovýchodný mierový vyjednávač Jason Greenblatt, naopak, tvrdí, že presunutie amerického veľvyslanectva do Jeruzalema je „nevyhnutnou podmienkou“ pre trvalú mierovú dohodu medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Pochod v Pásme Gazy

Malé prechodné veľvyslanectvo otvoria v pondelok v budove amerického konzulátu v Jeruzaleme. Neskôr nájdu väčšie priestory a z Tel Avivu sa presunie aj jeho zvyšná časť.

Americký prezident o presunutí veľvyslanectva z Tel Avivu rozhodol minulý rok, čím de facto uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Splnil tak svoj predvolebný sľub, ktorým však vyvolal veľkú nevôľu spojencov a hnev Palestínčanov.

Tí už ohlásili na pondelok veľký pochod v Pásme Gazy pri hraniciach s Izraelom. Židovský štát ich už varoval, aby sa nepribližovali k hraniciam, inak sú ich životy v ohrození.

Viac k témam: Donald Trump, Izrael, Jeruzalem, Mahmúd Abbás, Palestína, Tel aviv, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Trumpovu hlavu sa zniesla ostrá kritika z Palestíny, USA viac nepovažujú za partnera © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2018