Na trhu v Bagdade vybuchla bomba, na mieste je veľa mŕtvych

K podobným útokom na šiitských pútnikov a civilistov na bagdadských šiitských predmestiach sa v nedávnej minulosti väčšinou hlásila džihádistická sunnitská skupina Islamský štát. Bagdad 30. apríla (WebNoviny.sk) – Najmenej 21 ľudí dnes zahynulo a ďalších 42 utrpelo zranenia v juhovýchodnej časti irackého hlavného mesta Bagdad pri výbuchu trhaviny uloženej v automobile. Podľa miestnej polície bol atentát namierený proti civilistom – šiitským pútnikom uberajúcim sa do mešity v štvrti Kázimíja na severe metropoly. Iné iracké bezpečnostné zdroje však uviedli, že útok zasiahol trhovisko na voľnom priestranstve.

Agentúra AP píše, že oba zdroje bezprostredne nebolo možné porovnať z hľadiska presnosti ich údajov. Policajní predstavitelia hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, keďže nemajú povolenie komunikovať s médiami. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich dní prídu peši z celého Iraku do mešity imáma Músá al-Kázima tisícky šiitských pútnikov, aby si pripomenuli výročie smrti tohto duchovného žijúceho v 8. storočí.

K zodpovednosti za dnešný útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. K podobným útokom na šiitských pútnikov a civilistov na bagdadských šiitských predmestiach sa však v nedávnej minulosti väčšinou hlásila džihádistická sunnitská skupina Islamský štát. K rozdeleniu mohamedánov na šiitov a sunnitov došlo v 7. storočí. Jeho príčinou bola nástupnícka otázka vo vedení moslimskej obce po smrti proroka Mohameda.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. apríla 2016