Na stránkach Playboya sa prvýkrát objaví moslimka v hidžábe

Modelkou bola 22-ročná americká novinárka líbyjského pôvodu Noor Tagouriová, ktorej fotografie ilustrujú článok s názvom Renegáti.WASHINGTON 29. septembra (WebNoviny.sk) – V októbrovom čísle magazínu Playboy, ktorý je povestný fotografiami sporo odetých žien, sa prvýkrát objavia snímky mladej moslimky so šatkou na hlave. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

Modelkou Noor Tagouriová

„Modelkou“ bola 22-ročná americká novinárka líbyjského pôvodu Noor Tagouriová, ktorej fotografie ilustrujú článok s názvom Renegáti. Článok hovorí o mužoch a ženách, ktorí riskujú všetko – niekedy aj vlastný život -, aby robili to, čo majú radi, a prekračujú pritom mnohé pravidlá.

Tagouriová na snímkach pózuje oblečená v čiernych džínsoch, koženej motorkárskej bunde a s hidžábom kaki farby na hlave. Obuté má biele tenisky. Sedí na drevenej koze na pílenie dreva pred múrom premaľovaným ako americká vlajka, na ktorej sú stopy po strelách, náznak obrázku holubice mieru a známy symbol pacifistického hnutia.

Fotografie vyvolali protichodné reakcie

V sprievodnom interview Tagouriová hovorí o problémoch, ktoré zažíva ako mladá moslimka v USA, ale aj o svojom cieli stať sa prvou moderátorkou v hidžábe v niektorej v amerických komerčných televízií. Fotografie zahalenej Noor v pánskom magazíne Playboy vyvolali protichodné reakcie: kým časť ľudí (medzi nimi aj 100 000 Nooriných followerov) ich označila za pokrok, iní mladú ženu ostro kritizujú.

„Playboy je synonymom pornografie,“ napísal internetový magazín The Muslim Vibe, pričom argumentuje, že časopis založený Hughom Hefnerom už desiatky rokov robí zo žien objekty pohlavnej túžby, mení ich na tovar a zdôrazňuje ich sexualitu. „To, že zmiernili svoj imidž (rozhodnutím nezverejňovať akty), neznamená, že by sme s nimi mali začať spolupracovať,“ uvádza moslimský magazín.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2016