Na SNP sme stále hrdí, no stúpa počet tých, ktorí nie sú

Z prieskumu vyplýva, že podľa vekových kategórií respondentov pociťujú najnižšiu mieru hrdosti na SNP respondenti mladší ako 35 rokov.BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) – Väčšina ľudí je na Slovenské národné povstanie (SNP) hrdá, relatívne najvyššiu mieru hrdosti pociťujú ľudia nad 65 rokov a voliči politických strán SNS, KDH a Smer-SD.

Osemdesiatdva percent respondentov je presvedčených, že Slovenské národné povstanie bolo udalosťou, na ktorú by sme mali byť hrdí, pričom štyria z desiatich opýtaných si myslia, že na SNP by sme mali byť určite hrdí (42 %) a 40 percent respondentov si myslí, že na SNP by sme mali byť skôr hrdí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorá zisťovala, ako hrdí sú občania SR na Slovenské národné povstanie. O výsledkoch prieskumu agentúru SITA informoval Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Opačný postoj k SNP zaujala približne desatina opýtaných (10,5 %). S názorom, že na SNP by sme skôr nemali byť hrdí, sa stotožnilo sedem percent opýtaných, názor, že na SNP by sme určite nemali byť hrdí, zdieľajú tri percentá respondentov. K otázke sa nevedelo vyjadriť takmer osem percent respondentov.

Z prieskumu tiež vyplýva, že podľa vekových kategórií respondentov pociťujú najnižšiu mieru hrdosti na SNP respondenti mladší ako 35 rokov, respektíve vo veku 18 až 24 (71 %) a 25 až 34 rokov (78 %). Podľa príslušnosti k politickej strane pociťujú najnižšiu mieru hrdosti na SNP voliči Mosta-Híd (20 %), hnutia Sme rodina – Boris Kollár (17 %) a Ľudovej strany Naše Slovensko (13 %). Do tejto skupiny patrí aj 18 percent nevoličov. V porovnaní s výskumom z roku 2009 stúpol podiel respondentov, ktorí uviedli, že by sme nemali byť hrdí na SNP, a to zo šesť na desať percent, a podiel respondentov, ktorí uviedli, že by sme naň hrdí byť mali, sa takmer nezmenil (2009 – 83 % a 2016 – 82 %).

Agentúra Focus robila prieskum v dňoch 11. až 16. augusta na vzorke 1 002 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Respondentov sa pýtali: „Onedlho v auguste bude 72. výročie Slovenského národného povstania (SNP), ktoré bolo v roku 1944. Myslíte si, že SNP bolo udalosťou, na ktorú by sme mali byť hrdí alebo nie?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. augusta 2016