Na slovenských cestách sa vpravo na červenú odbočovať nebude

Poslanci v druhom hlasovaní neposunuli do druhého čítania zákon poslancov SaS, ktorí chceli umožniť vodičom odbočovanie vpravo na červenú.

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanecké návrhy z dielne strany Sloboda a Solidarita (SaS) neprešli do druhého čítania. Poslanci nepodporili ani zákon o cestnej premávke, ani stavebný zákon.

Poslanci prerokovali návrh poslancov Miroslava Ivana, Juraja Drobu a Vladimíra Slobodu z SaS, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o cestnej premávke. Poslanci chceli umožniť šoférom, aby mohli na križovatkách, kde sú semafory, odbočiť vpravo, aj keď svieti červená. Takáto možnosť funguje vo viacerých európskych krajinách. Navrhované ustanovenie malo umožniť plynulejšiu jazdu cez križovatku.

Šestica poslancov Národnej rady SR za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) chcela tiež posilniť samosprávne kompetencie obcí a miest. Preto poslanci rokovali o ich návrhu stavebného zákona. Ani ten však zákonodarcovia neposunuli do druhého čítania.

Cieľom predloženého návrhu poslancov SaS bolo okrem posilnenia kompetencií samospráv aj stanovenie jednoduchších pravidiel pre usmerňovanie vzhľadu exteriérov v jednotlivých lokalitách zo strany obcí. „Navrhovanou úpravou sa umožňuje obciam prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení regulovať umiestňovanie reklamných stavieb, najmä vymedziť v zastavanom území obce tie časti, v ktorých bude ich umiestňovanie zakázané,“ upozorňujú poslanci.

Hoci stavebný zákon už aj v súčasnosti upravuje podmienky pre umiestňovanie reklamných stavieb, táto úprava sa podľa poslancov z SaS javí ako nedostatočná a vo väčších mestách sa naplno prejavuje bezmocnosť samospráv v ich snahe stanoviť pre tento živelný jav určité základné mantinely.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2016