Na Slovensku potvrdili prvý prípad nakazenia vírusom Zika

U pacientky z Prešova sa potvrdil vírus Zika. Podľa dostupných informácií u 80 percent nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov, v 20 percentách má ochorenie príznaky klasickej chrípky.BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Laboratórium v nemeckom Hamburgu potvrdilo u pacientky z Prešova vírus Zika. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Viliam Čislák. Pacientku z Prešova s podozrením na vírus hospitalizovali v stredu 24. februára vo FNsP J. A. Reimana v Prešove a v piatok po odznení príznakov ju prepustili domov.

Vírus odznie ako chrípka, pacientka nemusí byť nijak izolovaná

Pacientka sa vrátila z Južnej Ameriky, kde sa nakazila a mala klasické klinické prejavy, teda prejavy chrípky. Vírus Zika prenášajú komáre, zaznamenali sa aj prenosy krvnou, sexuálnou cestou a pri pôrode. Preto dali odporúčania, ktoré platia hlavne v Národnej transfúznej službe, že občania, ktorí boli v krajinách, kde toto ochorenie evidujú, nemôžu darovať krv po dobu 28 dní.

Odporúčame:

Na Slovensku je prvá pacientka s podozrením na vírus Zika

Pacientku s podozrením na vírus Zika prepustili z nemocnice

Pacientka teraz rovnako nemôže darovať krv, mala by mať chránený pohlavný styk a nemala by otehotnieť, informoval Čislák. Tento vírus spôsobuje mierne ochorenie, ktoré po niekoľkých dňoch odznie. Jeho nebezpečenstvo spočíva v jeho vplyve na novorodencov matiek, ktoré sa vírusom nakazili počas tehotenstva. „Vírus odznie ako chrípka, pacientka nemusí byť nijak izolovaná,“ zdôraznil minister.

U 80 percent nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov

„Som veľmi rád, že na toto ochorenie sa myslelo hneď na začiatku a urobili sa opatrenia, ktoré boli potrebné pre túto pacientku a ľudí, ktorí cestujú do krajín, kde toto ochorenie je,“ povedal Čislák s tým, že v súčasnosti je zaznamenaných zruba 40 krajín s týmto vírusom. „Je veľmi dôležité, že náš Úrad verejného zdravotníctva spolupracuje s týmito zariadeniami vo svete, a preto tieto informácie máme,“ dodal.

Podľa dostupných informácií u 80 percent nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov, v 20 percentách má ochorenie príznaky klasickej chrípky. Inkubačná doba je tri až 12 dní, potom to odznie približne za týždeň.

Prejavy sú zvýšená teplota a bolesti kĺbov, vyrážky na tvári. „Samotná liečba je symptomatická, potláčame iba príznaky. V súčasnosti nie je liečba, ktorá by tento vírus riešila, a neexistuje ani vakcinačná látka,“ informoval Čislák. Ľudia, ktorí cestujú do postihnutých krajín, by mali používať repelenty, dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2016