Na Slovensku potvrdili prípady kliešťovej encefalitídy, pacienti konzumovali nepasterizovaný kozí syr

364277_nemocnica 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 18. mája (WebNoviny.sk) – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Lučenci zaznamenal od stredy 16. mája výskyt kliešťovej encefalitídy, ktorú potvrdili v dvoch prípadoch u pacientov hospitalizovaných na oddelení infektológie v Banskej Bystrici a v troch na oddelení infektológie v Lučenci.

Ako pre agentúru SITA uviedla Mária Tolnayová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica, všetci pacienti majú klinické príznaky kliešťovej encefalitídy a pozitívnu epidemiologickú anamnézu, ktorou je konzumácia nepasterizovaného kozieho syra vyrobeného na neregistrovanej farme v okrese Veľký Krtíš.

Akútne horúčkovité ochorenie

Odborníci RÚVZ Veľký Krtíš v spolupráci a príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou vykonali opatrenia pred ďalším šírením nákazy. „Šetrenie naďalej pokračuje, pričom sa vyhľadávajú a vyšetrujú ďalšie osoby v ohnisku nákazy,“ doplnila hovorkyňa.

Odporúčame:
Slovenskí zdravotníci vykazujú nereálny výskyt nákaz z nemocnice, môže za to najmä ľudský faktor

Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Je to typická nákaza zaraďujúca sa do skupiny zoonóz s prírodnou ohniskovosťou. Ochorenie môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh. Pri jednofázovom priebehu sa ťažkosti ako silné bolesti hlavy, horúčka a slabosť stupňujú.

Pri dvojfázovom priebehu ochorenia sa v prvej fáze objavuje zvýšená teplota, bolesti hlavy, poruchy spánku a niekedy sa pridružia žalúdočné a črevné ťažkosti, ako sú zvracanie a nauzea. Inokedy v klinickom obyraze prevládajú bolesti v chrbte, kĺboch alebo v končatinách. Už v prvej fáze možno zistiť príznaky meningitídy.

Ochorenie sa končí úplným uzdravením

Po niekoľkých dňoch nastáva relatívna úľava. Nasleduje bezpríznakové obdobie, ktoré trvá jeden až 20 dní a potom opäť vystúpi horúčka. Pre druhú fázu ochorenia sú charakteristické príznaky postihnutia centrálnej nervovej sústavy (encefalitída, meningoencefalitída, myelitída), psychické poruchy, zhoršenie pamäti, dezorientácia, labilita nálad, podráždenosť a stavy úzkosti.

Táto fáza môže aj chýbať, alebo po fyzickej námahe a slnení sa stav zhoršuje. Ochorenie sa prevažne končí úplným uzdravením, výnimočne sa končí smrťou.

Odporúčame:
Zamestnanci NOÚ z obáv z nového riaditeľa poslali list ministerke, reakcia vedenia ich šokovala

Chorobu môže kliešť preniesť okrem človeka aj na zvieratá, od ktorých sa môže človek tiež nakaziť. Týmto vírusom sa ľahko nakazia najmä kozy a ovce. „Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy sa krvou dostáva do mlieka. Kliešťová encefalitída sa teda môže preniesť aj pri konzumácii mlieka nakazených kôz a výrobkov z tohto mlieka, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované,“ konštatovala Tolnayová.

Viac k témam: kliešťová encefalitída, ochorenie, Slovensko, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku potvrdili prípady kliešťovej encefalitídy, pacienti konzumovali nepasterizovaný kozí syr © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2018