Na Slovensku je prvá pacientka s podozrením na vírus Zika

Vírus Zika prenáša tropický druh komára Aedes Aegypts, neprenáša sa vzduchom, pacient nemusí byť ani v karanténe. Z človeka na človeka sa prenáša pohlavným stykom alebo transfúziou krvi.BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku je prvá pacientka s podozrením na vírus Zika, pre RTVS to potvrdila hovorkyňa fakultnej nemocnice v Prešove Renáta Cenková. Pacientku, ktorá sa vrátila z Južnej Ameriky s príznakmi nešpecifikovaného vírusového ochorenia, hospitalizovali v stredu ráno v prešovskej nemocnici J. A. Reimana. Zdravotný stav pacientky je stabilizovaný.

Odporúčame:

V Česku potvrdili dva prípady nebezpečného vírusu zika

Pacientke vo štvrtok odobrali vzorky moču a krvi, aby identifikovali prítomnosť vírusu Zika. Diagnostiku vykonajú v spolupráci s virologickým laboratórium v Hamburgu. RTVS to uviedla na sociálnej sieti Facebook. Kedy presne bude mať nemocnica výsledky odobratých vzoriek, nemocnica nespresnila. Ide o prvé podozrenie vírusu Zika na Slovensku, dva potvrdené prípady hlásila už Česká republika.

Vírus šíria komáre druhu Aedes aegypti

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR monitoruje situáciu v súvislosti s vírusom Zika cez systém rýchleho varovania (EWRS) Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu Lenka Skalická, úrad už pripravil návrh Usmernenia hlavného hygienika SR v súvislosti s vírusom Zika, ktorý schvaľujú kompetentní odborníci. Úrad tiež spolupracuje s nemeckým laboratóriom v Hamburgu – Bernhard Nocht Institute for Tropical Medicine v súvislosti s diagnostikou vírusu Zika.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že vírusom Zika sa môže človek infikovať pri vycestovaní do krajín, kde vírus šíria komáre druhu Aedes aegypti. Cestovať do týchto krajín neodporúča najmä tehotným ženám či ženám, ktoré plánujú tehotenstvo. Podľa informácií úradu komár Aedes aegypti zatiaľ v Európe nie je rozšírený. Medzi najviac postihnuté krajiny vírusom Zika patria podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) krajiny Južnej Ameriky a Karibiku. Vírus Zika už hlásia aj Mexiko a Spojené štáty americké.

„Občania Slovenskej republiky by pri cestách do oblastí postihnutých ochorením mali dodržiavať opatrenia zamerané na prevenciu uštipnutia komármi,“ uviedla Skalická s tým, že prevencia spočíva v celodennom používaní repelentov, ktoré by mali obsahovať 30 percent aktívnej látky DEET, odpudzujúcej komáre. Dôležité je nosiť dlhé rukávy a nohavice, používať moskytiéru a vyhýbať sa oblastiam, ktoré sú zamorené komármi. Cestovatelia by si mali všímať príznaky infekcie Zika vírusom a v prípade podozrenia vyhľadať odbornú zdravotnú starostlivosť a informovať lekára o pobyte v oblasti postihnutej Zika vírusom.

Zika vírus spôsobuje mierne ochorenie, ktoré po niekoľkých dňoch odznie

Zika vírus spôsobuje mierne ochorenie, ktoré po niekoľkých dňoch odznie. Nebezpečenstvo Zika vírusu spočíva v jeho predpokladanom vplyve na novorodencov matiek, ktoré sa vírusom nakazili počas tehotenstva.

„Vírus Zika pravdepodobne spôsobuje u takýchto novorodencov vznik mikorocefálie, teda neprimerane malú hlavu,“ uviedla Skalická s tým, že tento stav sprevádzajú rôzne neurologické poruchy a záchvaty. Pri poruche je výrazne ovplyvnený intelektuálny vývin jedinca, poruchy motoriky sa môžu prejaviť až v neskoršom veku.

Podľa dostupných informácií až u 80 percent nakazených infekcia nemá klinické príznaky a infikovaná osoba nezistí, že má Zika vírus, okolo 20 percent nakazených osôb vírusom Zika príznaky ochorenia má.

Ochorenie sa prejavuje zvýšenou teplotou okolo 38,5 stupňov Celzia, bolesťami kĺbov, opuchmi najmä menších kĺbov na rukách a nohách, kožnými vyrážkami, ktoré sa šíria z tváre na telo, zápalom spojoviek a chrípke podobnými príznakmi ako sú bolesť hlavy, svalov či únava. Liečba príznakov vírusu Zika spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke a v dostatočnom prísune tekutín. Špecifická liečba zatiaľ neexistuje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2016