Na proteste v Dallase sa strieľalo, zomreli štyria policajti

Na proteste v Dallase padli výstrely, zomreli štyria policajti.DALLAS 8. júla (WebNoviny.sk) – Dvaja ostreľovači zasiahli vo štvrtok večer na proteste v texaskom Dallase 11 policajtov a štyria z nich zahynuli. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa mestskej polície Davida Browna.

Policajný šéf vo vyhlásení zverejnenom hovorkyňou mesta uviedol: „Zdá sa, že dvaja snajperi počas protestu/zhromaždenia strelili z vyvýšených miest do 11 policajných príslušníkov.“ Pátranie po páchateľoch prebiehalo v celom centre, policajti prehľadávajú hotely, reštaurácie, bary, niektoré byty. Vládol tam chaos, nad hlavami prelietavali vrtuľníky.

Odporúčame:

Policajt zastrelil v aute černocha, žena to natočila mobilom

Vo väzbe sú tri osoby, jeden podozrivý sa ukryl

Po útoku sú vo väzbe tri osoby vrátane jednej ženy, pričom štvrtý podozrivý sa dostal do prestrelky s políciou v miestnej parkovacej garáži, kde sa ukryl.

Podozrivý v garáži v centre mesta podľa neho nespolupracuje s policajnými vyjednávačmi a povedal im, že má v úmysle zabíjať ďalších policajtov. Vyhrážal sa tiež, že v meste sú ukryté bomby, uviedol Brown na tlačovej konferencii nadránom miestneho času.

Brown dodal, že úrady si zatiaľ nie sú isté, že lokalizovali všetkých podozrivých. O jeho vyjadreniach informovali agentúry AP a DPA.

Streľba vypukla pred deviatou večer

Streľba v Dallase vypukla okolo 20.45 h miestneho času, keď sa ľudia zišli na proteste proti dvom najnovším prípadom smrteľne postrelených Afroameričanov.

Policajt v štáte Minnesota stredu 6. júla smrteľne postrelil Philanda Castila, keď sedel v aute s partnerkou a dieťaťom. Žena nakrúcala mobilom situáciu tesne po streľbe a v reálnom čase prenášala zábery na Facebook. Tvrdila, že policajt strieľal na Castila „bez jasného dôvodu“, keď si muž vyťahoval z vrecka peňaženku s dokladmi, ako ho policajt žiadal. Video už videl obrovský počet ľudí.

V predchádzajúci deň v štáte Louisiana dvaja belošskí policajti pritlačili k chodníku Altona Sterlinga a v tejto polohe ho smrteľne postrelili. Aj tento policajný zásah bol zaznamenaný mobilom.

Pitva medzitým potvrdila, že Afroameričan Castile zomrel následkom mnohopočetných strelných poranených. Muž podľahol zraneniam o 21.17 h miestneho času v stredu 6. júla na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Hennepin County Medical Centre v Minneapolise. Podrobnosti neboli v správe uvedené. Ako spôsob smrti bolo uvedené zabitie.

Úrady tiež identifikovali dvoch policajtov, ktorí majú podiel na smrteľnom postrelení Castila. Ide o policajtov Jeronima Yaneza a Josepha Kausera, ktorí majú v danom okrsku odslúžené štyri roky. Yanez pristúpil k autu zo strany vodiča a spustil paľbu a mnohokrát Castila zasiahol. Nikto iný nebol ranený.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2016