Na Novej scéne uvedú tanečný muzikál Mačky

Pripravovaná adaptácia legendárneho britského muzikálu Cats uzrie svetlo sveta na Slovensku po prvý raz v histórii.

BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – V bratislavskom divadle Nová scéna uvedú v piatok a v sobotu premiéru tanečného muzikálu Mačky. Predstavenie vytvorené podľa predlohy jedného z najúspešnejších svetových muzikálov všetkých čias Cats britského skladateľa Andrew Lloyd Webbera na motívy básní T.S. Eliota vtiahne divákov do prostredia bývalého obchodného domu, ktorý sa zapáčil mnohým atraktívnym a vznešeným mačkám z tamojšej londýnskej štvrte.

Obchodný dom sa stal ich druhým domovom a každý rok za jasnej noci, keď mesiac žiari počas splnu najviac, v ňom usporadúvajú tajný mačací bál, na ktorom najstarší kocúr mačkám vždy prezradí, ktorá z nich sa znovu narodí.
Svetoznámy muzikál Cats po prvý raz uzrel svetlo sveta v New London Theatre v roku 1981, keď okamžite zožal obrovský úspech a rokmi získal mnoho ocenení v rôznych krajinách. Do dnešného dňa ho videlo vyše 60 miliónov divákov a dnes sa právom radí k najdlhšie hraným svetovým muzikálom vôbec. Na Slovensku pôjde o absolútnu premiéru legendárneho titulu.

Muzikál Mačky na Novej scéne vznikol pod taktovkou českej režisérky a dramaturgičky Gabriely Petrákovej. „Bratislava vo mne veľmi zarezonovala, pretože je tu šikovný tím mladých ľudí, ktorí sú skvele uspôsobení na to, aby mohli interpretovať také syntetické divadlo, akým Mačky zaručene sú. Mojou úlohou bolo nájsť v tom leporele rôznych mačacích príbehov akúsi tenkú linku, ktorá ten príbeh spojí od začiatku do konca nejakým dejom či dramatickou zápletkou, nájsť v tom rade príbehov jednotlivých mačiek nejaké posolstvo, aby to celé nebola len pekne zatancovaná šou, ale aby človek odchádzal z divadla aj niečím zasiahnutý,“ povedala počas tlačovej konferencie režisérka. Dej sa snažili podľa jej slov situovať do 21. storočia, čomu podliehal i výber miesta, do ktorého je príbeh zasadený a atmosféru diela v neposlednom rade dotvárajú aj originálne kostýmy jednotlivých mačiek. „Od londýnskej premiéry Cats uplynulo už 35 rokov, takže sú už dnes považované za muzikálovú klasiku. My sme našťastie dostali možnosť urobiť mačky úplne po svojom, čo sme využili a nakoniec sme z toho klasického poňatia stopercentne vyšli. Naše mačky budú skutočne mačacie, nebudú to ľudia, ale budú to mačky, ktoré sa hrajú na ľudí. Snažili sme sa ich zároveň uplacírovať na miesto, ktoré je dnes akýmsi centrom schádzania sa ľudí, stretávania sa, chceli sme miesto, v ktorom pulzuje určitá dynamika a odohráva sa tam množstvo príbehov a zhodli sme sa, že takým miestom je dnes obchodné centrum,“ vysvetlila Petráková.

Choreografiu, na ktorej celé dielo stojí, vymyslel Ladislav Cmorej. „Ja milujem multižánrovosť, takže čo sa týka choreografie, nebude tam len jeden štýl tanca, máme v predstavení zastúpených rôznych tanečníkov od sólistky národného divadla po breakerov, pričom sme sa to všetko snažili vkusne prepojiť, dúfam, že sa nám to podarilo. Najťažšie zo všetkého z môjho pohľadu bolo vytvoriť z mačiek organickú masu. Tanečníci a herci však splnili všetky moje aj tie najšialenejšie nápady a verili im a za to im patrí jedno veľké ďakujem. Rozhodne to nemali ľahké, pri každom jednom pohybe museli myslieť na tisíc vecí,“ poznamenal Cmorej. O hudobné naštudovanie sa postaral Ľubomír Dolný. „Bola to pre nás veľká výzva. Na jednej strane to bolo aj jednoduché, keďže sme nešli do veľkých hudobných úprav – celé predstavenie už totiž je kompaktne napísané a úpravy nastali len v rámci foriem alebo predelových hudieb, takže táto stránka veci bola veľmi ľahká, no poskladať to celé do takého tvaru, aby to mohlo ísť na svetlo sveta a aby to malo nejaké parametre znamenalo, že všetci naokolo museli zamakať. Museli zamakať hudobníci, ale aj herci, museli sme sa posnažiť na všetkých frontoch. Ale je to tak krásna hudba, že tá robota nás nebolela,“ podotkol Dolný.

V hlavnej úlohe sa v muzikáli predstaví speváčka a herečka Katarína Hasprová, ktorá dokonca stvárni v dvoch alternáciách dve rozličné roly. „Skúšam v tomto muzikáli hlavnú postavu Grizabellu – veľmi sa teším, že bude mojou ďalšou krásnou rolou, ktorá patrí vo svete muzikálu k tým legendárnym. A aby toho nebolo málo, zahrám si aj Ťapku – mačku domácu, ktorá predvedie aj malé stepárske číslo,“ prezradila Hasprová. Po jej boku sa v Mačkách predstavia mnohí známi interpreti – medzi nimi napríklad Mirka Partlová, Jana Lieskovská, Laco Hudec Šubrt, Ján Slezák, Dárius Koči, Patrik Vyskočil, Karol Čálik a ďalší.

V hre vystúpi spolu dvadsaťsedem postáv, s ktorými v niektorých pasážach naraz spieva 15-členný off stage zbor a hrá 10-členný živý orchester – v jednej chvíli sa teda počas predstavenia na javisku, za ním a pod javiskom stretne aj päťdesiatdva umelcov. Diváci sa zároveň podľa slov tvorcov môžu okrem profesionálnych tanečných, speváckych a hereckých výkonov tešiť aj na kúzelnícke triky, špeciálne efekty či akrobatické čísla.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2016