Na Mount Everest po dvoch rokoch vyrazili prví horolezci

Najvyššia hora sveta bola v rokoch 2014 a 2015 uzavretá v dôsledku smrtiacich lavín.Káthmandu 4. apríla (WebNoviny.sk) – Viac ako 200 zahraničných horolezcov sa vydalo k základnému táboru na Mount Evereste po tom, ako bola táto najvyššia hora sveta v rokoch 2014 a 2015 uzavretá v dôsledku smrtiacich lavín. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie nepálskych úradov.

„Celkovo 236 cudzincov z 22 tímov sa vydalo do oblasti Everestu, aby sa aklimatizovali pred výstupom,“ povedal zástupca nepálskeho ministerstva priemyslu. Dodal, že ďalších 23 nepálskych horolezcov požiadalo o vlastné povolenia na výstup, rovnako ako aj nešpecifikovaný počet miestnych obyvateľov, ktorí budú sprevádzať zahraničných horolezcov.

Nepálska vláda predĺžila o päť rokov povolenia vydané v roku 2014 po tom, ako boli v tom roku všetky expedície zrušené po smrti 16 nepálskych horolezcov, ktorých zasiahla lavína počas príprav na výstup.

Všetky expedície boli zrušené aj v roku 2015, kedy lavína spustená zemetrasením zo dňa 25. apríla zabila na hore 20 ľudí. Povolenia vydané na vlaňajší rok boli následne predĺžené o dva roky. Okrem 22 tímov, ktoré sa už vydali k základnému táboru, požiadalo tento rok o povolenie ešte ďalších šesť horolezeckých skupín.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. apríla 2016