Na mieste nacistického výcvikového centra našli, čo nečakali

Výskumníci hľadali pri vykopávkach v poľskom Zlocienieci medený valec, ktorý mal obsahovať dokumentárny film z roku 1933 zachytávajúci oslavy 600. výročia založenia mesta.VARŠAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Noviny z obdobia nacizmu, mince, dokumenty a výtlačky knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf sa našli v „časovej kapsule“, ktorú v roku 1934 ukryli do základov nacistického výcvikového strediska. Oznámil to v utorok predstaviteľ mesta Zlocieniec na severozápade Poľska, Sebastian Kuropatnicki.

Výskumníci hľadali pri vykopávkach v Zlocienieci medený valec vo zvyškoch základov bývalého nacistického výcvikového centra nazývaného aj Ordensburg, lebo sa dozvedeli, že by mohol obsahovať dokumentárny film z roku 1933 zachytávajúci oslavy 600. výročia založenia mesta. V tom čase sa mesto nachádzalo v Nemecku a malo názov Falkenburg, dodala tlačová agentúra.

Hovorca mestskej radnice Kuropatnicki v utorok uviedol, že výskumníci aj predstavitelia mesta boli zvedaví – chceli vidieť film a mesto tých čias. Keď medenú nádobu 13. septembra otvorili, nenachádzal sa v nej žiaden film, ale obsahovala pergamenovú listinu o založení strediska z roku 1934, list od miestneho bankára zaznamenávajúci lokalitu strediska, fotografie a dve výtlačky Hitlerovej knihy.

Kuropatnicki pre agentúru AP povedal, že hoci predmety dokumentujú „dobu zla“, pre mestských historikov majú cenu. Úrady plánujú zriadiť múzeum, kde vystavia nájdené predmety, ale s kritickým komentárom o nacistickej ideológii, ktorá viedla k druhej svetovej vojne a smrti desiatok miliónov ľudí.

Poľsko stratilo vo vojne okolo šesť miliónov občanov, polovicu z nich tvorili Židia. Po vojne boli hranice prekreslené a z Falkenburgu sa stal Zlocieniec.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016