Na konzulát USA v Džidde zaútočil terorista, zabil len seba

K incidentu iba niekoľko hodín predtým, ako sa v Spojených štátoch začnú oslavy Dňa nezávislosti. Džidda 4. júla (WebNoviny.sk) – Predpokladaný samovražedný bombový atentátnik sa v noci na pondelok vyhodil do vzduchu neďaleko amerického konzulátu v saudskoarábskom meste Džidda. Pri incidente utrpeli zranenia najmenej dvaja policajti, informovala BBC s odvolaním sa na miestne médiá.

K incidentu došlo dnes ráno miestneho času, iba niekoľko hodín predtým, ako sa v Spojených štátoch začnú oslavy Dňa nezávislosti. Obyvatelia žijúci v oblasti uviedli, že počuli mohutný výbuch, spôsobený samovražedným atentátnikom. Podľa prvých správ sedel atentátnik v aute a do vzduchu sa vyhodil v momente, keď si ho všimli príslušníci bezpečnostných zložiek.

Saudskoarabské médiá neinformovali o prípadných obetiach v areáli konzulátu, ktorý je zatvorený kvôli americkému štátnemu sviatku. Denník Saudi Gazette však oznámil, že stupeň ohrozenia v Džidde bol bezprostredne po útoku zvýšený na najvyššiu úroveň a okolie konzulátu bolo uzatvorené.
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí uviedla, že rezort sa k incidentu vyjadrí neskôr. K činu sa bezprostredné nikto neprihlásil.

Na konzulát USA v Džidde zaútočila 6. decembra 2004 skupina islamistických militantov, pričom zabila štyroch členov bezpečnostnej služby a piatich zamestnancov. Ďalších 18 zamestnancov a žiadateľov o víza útočníci držali krátky čas ako rukojemníkov. Saudskoarabské bezpečnostné sily pri zásahu zabili troch útočníkov a zranili a zatkli ďalších dvoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2016