Na čele Londýna bude stáť po prvýkrát moslim

Labourista Sadiq Khan sa označuje za britského moslima, ktorý sa pustí do boja s extrémistami.Londýn 7. mája (WebNoviny.sk) – Za starostu Londýna bol vo štvrtkových voľbách zvolený labouristický kandidát Sadiq Khan, ktorý sa tak stane prvým moslimom na čele najväčšieho európskeho mesta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré sa objavili až dnes po polnoci – viac ako 24 hodín po uzavretí volebných miestností. Meškanie s oznámením výsledkov úrady zdôvodnili „malými nezrovnalosťami“ pri sčítavaní hlasov.

Ako uviedla agentúra AP, Khan označil výsledok volieb za víťazstvo „nádeje nad strachom a jednoty nad rozdeľovaním“. Jeho víťazstvo bolo najdramatickejším výsledkom v štvrtkových miestnych a regionálnych voľbách, z ktorých vzišlo niekoľko veľkých zmien, ale podčiarkuje aj rozpory na britskej politickej scéne pred júnovým referendom o zotrvaní Británie v Európskej únii. Khan – kandidát Labouristickej strany dostal vo voľbách starostu Londýna viac ako 1,3 milióna hlasov – 57 percent z celkového počtu, zatiaľ čo jeho protikandidát, konzervatívec Zac Goldsmith, 43 percent.

Odporúčame:

Starostom Londýna sa môže stať po prvýkrát moslim

Predstavitelia volebnej komisie v noci nadnes informovali, že Khan porazil svojho rivala z tábora konzervatívcov, Zaca Goldsmitha, o viac ako 300.000 hlasov. Khan v úrade vystrieda konzervatívca Borisa Johnsona. Na voľbách sa zúčastnilo 45,6 percenta voličov, čo je viac ako v roku 2012, keď prišlo voliť 38 percent registrovaných voličov.

Predvolebná kampaň v Londýne pripomínala štýlom zvyklosti USA: Goldsmith, zámožný environmentalista, označil Khana za politika, ktorý rozdeľuje, a obvinil ho, že zdieľa názory islamistických extrémistov. Khan sa označuje za „britského moslima, ktorý sa pustí do boja s extrémistami“. Počas kampane Goldsmitha obvinil, že sa snaží vystrašiť a rozdeliť voličov multikultúrnej britskej metropoly, kde žije viac ako milión moslimov.

Britskí voliči vo štvrtok rozhodovali o zložení nového parlamentu v Škótsku, národného zhromaždenia vo Walese i v Severnom Írsku a miestnych zastupiteľstiev v Anglicku. Vo volebný „superštvrtok“ si občania viacerých miest vrátane Londýna a Bristolu volili nových starostov. Obyvateľov Londýna na dôvažok čakali i voľby poslancov mestského zastupiteľstva.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. mája 2016