Na Balkáne zostávajú po vojnách nezvestné ešte tisícky ľudí

Aj niekoľko dní pred 21. výročím masakry v Srebrenici ostáva na zozname nezvestných z tohto temného obdobia novodobých dejín 12.000 ľudí.Sarajevo/Belehrad/Haag 1. júla (WebNoviny.sk) – Aj keď sa od roku 1996 podarilo objasniť osud 70 percent nezvestných po vojnových konfliktoch na Balkáne, aj niekoľko dní pred 21. výročím masakry na populácii z východobosnianskej Srebrenice (11. júla) ostáva na zozname nezvestných z tohto temného obdobia novodobých dejín aj naďalej 12.000 ľudí.

Pre srbský denník Danas to uviedla generálna riaditeľka Medzinárodnej komisie pre nezvestné osoby (ICPM) Kathryne Bombergerová pri príležitosti 20. výročia vzniku tohto grémia.

Po obsadení Srebrenice bosnianskosrbskými jednotkami v júli 1995 došlo v jej okolí k brutálnej fyzickej likvidácii asi 8000 miestnych moslimov. Telesné pozostatky mnohých z nich sa našli už v masových hroboch, naďalej sa však pátra po ďalších.

Na cintoríne v Potočari by ešte v tomto roku mali pochovať asi 200 zosnulých, ktorých sa v priebehu uplynulého roka podarilo identifikovať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2016