Mósul sa zbavuje posledných militantov z Islamského štátu

BAGDAD 10. júla (WebNoviny.sk) – Iracké bezpečnostné sily likvidujú posledné ohniská odporu militantov z Islamského štátu v meste Mósul. Premiér Hajdar Abádí zavítal v nedeľu do mesta, aby zagratuloval vojakom k „oslobodeniu mesta“, víťazstvo však zatiaľ nevyhlásil. Podľa údajov spravodajskej stanice BBC ovládajú militanti ešte oblasť dlhú asi 180 metrov a širokú 45 metrov.

Bitka o Mósul trvala takmer deväť mesiacov, zanechala mnohé oblasti v ruinách, vyžiadala si životy tisícov civilistov a ďalších viac než 920-tisíc vyhnala zo svojich domovov. Velitelia z Američanmi vedenej koalície, ktorá poskytla irackým silám podporu zo vzduchu i na zemi, uviedli, že išlo o najintenzívnejšie boje od druhej svetovej vojny.

Hoci premiér Abádí formálne víťazstvo ešte nevyhlásil, zdôraznil, že už je „za rohom“. „Jedno či dve miesta ešte kontrolujú militanti, ktorí však nemajú inú možnosť, iba sa vzdať, alebo sa nechať zabiť,“ dodal.

Militanti z Islamského štátu obsadili Mósul v júni 2014, aby následne získali kontrolu nad rozsiahlymi časťami severného a západného Iraku. Nasledujúci mesiac sa Abú Bakr al-Bagdádí po prvýkrát prezentoval verejne ako vodca Islamského štátu a počas svojho prejavu v slávnej mósulskej mešite an-Núrí ohlásil vznik „kalifátu“.

Viac k témam: Hajdar Abádí, Mósul
Zdroj: Webnoviny.sk – Mósul sa zbavuje posledných militantov z Islamského štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

10. júla 2017