Most-Híd má pripravených niekoľko požiadaviek, vládne strany by sa mali dohodnúť v čo najkratšom čase

350461_ilustraa na foto 640x420.jpg

BRATISLAVA 26. augusta (WebNoviny.sk) – Stranu Most-Híd bude v pracovnej skupine, ktorá bude pracovať na vytvorení dodatku ku Koaličnej zmluve, zastupovať splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Po rokovaní Republikovej rady o tom informoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Zároveň uviedol, že si je vedomý toho, že vládna koalícia vznikla spojením troch hodnotovo rozdielnych strán, napriek tomu ju spája jeden spoločný cieľ, a tým je zlepšenie života ľudí na Slovensku.

Hazardovanie s budúcnosťou

Podľa vyhlásenia, na ktorom sa Republiková rada zhodla, je nevyhnutné, aby koaličné strany mali medzi sebou vzájomnú dôveru a dokázali garantovať základnú politickú stabilitu, ktorá vytvorí podmienky pre plnenie programového vyhlásenia vlády. „V takejto atmosfére sa nedá dlho robiť. Brzdí to dlhodobé plány, ak chcete počuť, brzdí to, čo sme sľúbili našim občanom. Pre nás je dôležité, aby vláda plnila programové vyhlásenie vlády,“ povedal Bugár.

Odporúčame:
Rada rozhodla o kandidátoch na predsedov VÚC, Most-Híd proti Kotlebovi nasadí Luntera

„Je zodpovednosťou všetkých predstaviteľov týchto strán, aby sa pokúsili dosiahnuť v čo najkratšom čase dohodu. Opak by spôsobil pokračovanie deštrukcie a stratu dôveryhodnosti celej vlády,“ dodal s tým, že rozumné kompromisy dokáže priniesť len konštruktívna diskusia za rokovacím stolom, a nie odkazovanie si cez médiá. Podľa neho akékoľvek „uprednostňovanie osobných alebo straníckych záujmov pred záujmami krajiny a občanov považuje za hazardovanie s budúcnosťou Slovenska“. Dodal, že Koaličná rada by mala zasadať v pondelok 4. septembra.

Zoznam s 20 prioritami

Podpredseda strany László Sólymos priblížil, že strana má pripravený zoznam 20 priorít, ktoré by chcela v dodatku ku Koaličnej zmluve presadiť. Konkretizovať ich však odmietol, no upozornil na to, že všetky požiadavky musia rešpektovať rozpočtovú zodpovednosť. „Najprv chceme hovoriť o tom s koaličnými partnermi, tie body však vychádzajú z nášho programu, s ktorým sme vstupovali do volieb,“ povedal minister životného prostredia.

Odporúčame:
Voľby do VÚC a aktuálna politická situácia budú témami Republikovej rady Most-Híd

Bugár na otázky o tom, že Slovenská národná strana na Koaličnej rade v piatok 25. augusta žiadala odstúpenie ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), neodpovedal. „Som starý pes v politike, aby som vynášal informácie z Koaličnej rady,“ povedal Bugár. Podotkol, že na rokovaní nikto hlas nezvyšoval a rokovanie bolo konštruktívne, úprimné a priateľské. Nevyjadril sa ani k tomu, ako sa postavia k situácii, keď opozícia bude opäť odvolávať Richtera a premiér Robert Fico by ho spojil s hlasovaním o dôvere vlády.

Diskusie o jadre Európskej únie

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská informovala o tom, že Republiková rada prijala dokument o budúcnosti Slovenska v EÚ, podľa ktorého sa strana hlási k tomu, aby bolo Slovensko súčasťou jadra EÚ.

„Strana Most-Híd si uvedomuje, že prežitie malých štátov v geopoliticky komplikovanom regióne, navyše v turbulentných časoch, ktoré Európu zrejme čakajú, bude závisieť od ich spojenectiev a inštitucionálnych väzieb. Ide o tie spojenectvá a väzby, ktoré už existujú, ale aj o tie, ktoré z diskusie o budúcom jadre EÚ vzídu,“ povedala Žitňanská. Podľa nej Slovensko iba ako súčasť jadra EÚ môže mať vplyv na budúcu podobu Európskej únie a tým aj na svoju vlastnú budúcnosť.

Strana Most-Híd očakáva, že sa v kontexte diskusie o jadre Európskej únie otvoria aj témy a oblasti, ako napríklad energetická únia a podobne, a Slovensko musí byť pripravené podieľať sa na týchto projektoch. Podľa názoru strany musí byť Slovenská republika pripravená prijať aj ďalšie záväzky a obmedzenia, napríklad v podobe fiškálnej či bankovej únie, ktoré budú nutné pre udržanie silnej a stabilnej spoločnej meny. Podľa strany Most-Híd členstvo v jadre európskej integrácie nemá pre Slovenskú republiku nijakú rozumnú ani bezpečnú alternatívu.

Viac k témam: Béla Bugár, László Sólymos, Lucia Žitňanská, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk – Most-Híd má pripravených niekoľko požiadaviek, vládne strany by sa mali dohodnúť v čo najkratšom čase © SITA Všetky práva vyhradené.

26. augusta 2017