Monzúnové dažde v južnej Ázii si už vyžiadali takmer tisíc obetí

PATNA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Povodne spôsobené silnými monzúnovými dažďami si v severnej Indii, južnom Nepále a severnom Bangladéši vyžiadali tento rok už viac ako 950 obetí a ovplyvnili životy ďalších 40 miliónov obyvateľov. Záplavy a silné dažde spôsobili zosuvy pôdy, zničili cesty, elektrické stožiare, tisícky domovov ako aj úrodu. Najviac postihnutými oblasťami sú štáty ležiace na severovýchode Indie, Bihár, Uttarpradéš, Západné Bengálsko a Ásam, kde počet obetí presiahol 680.

Odporúčame:
Video: Po zosuve pôdy v Sierra Leone ostáva nezvestných najmenej niekoľko stoviek ľudí

Vojaci a dobrovoľníci evakuovali viac ako 770-tisíc ľudí, zatiaľ čo helikoptéry zhadzujú do postihnutých oblastí balíky s jedlom, pitnou vodou a liekmi. Záplavové vody začínajú pomaly ustupovať, úrady sa však teraz obávajú rozširovania infekcií. Zdravotníci preto začali do postihnutých oblastí dodávať repelenty, dezinfekciu a tablety na čistenie pitnej vody. Medzinárodné organizácie znepokojuje aj riziko hroziaceho hladomoru, keďže katastrofy zničili úrodu, domovy a majetok miliónov ľudí v regióne.

Zamestnanci indického národného parku Kazironga informovali, že povodne zasiahli 80 percent územia parku a zahynulo pri nich najmenej 300 zvierat, vrátane dvoch desiatok nosorožcov a tigra indického.

 

Viac k témam: India, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Monzúnové dažde v južnej Ázii si už vyžiadali takmer tisíc obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2017