Mladí nezamestnaní Slováci by sa za prácou aj presťahovali, ale radšej do zahraničia

371031_thinkstockphotos 664845210 1 676x477.jpg

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Polovica nezamestnaných mladých ľudí v Európskej únii vo veku 20 až 34 rokov nie je ochotná presťahovať sa za prácou.

V rámci svojej krajiny je ochotných presťahovať sa za zamestnaním 21 % mladých Európanov bez práce, 12 % by uvažovalo o presťahovaní sa do inej krajiny EÚ a 17 % je ochotných odísť za prácou mimo EÚ. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat na základe údajov, ktoré zozbieral pri prieskume v roku 2016.

Vo väčšine krajín EÚ je vyšší podiel tých mladých nezamestnaných, ktorí sú ochotní presťahovať sa za prácou v rámci svojej krajiny, ako tých, ktorí by išli do iného štátu EÚ. V ôsmich krajinách by však mladí nezamestnaní uprednostnili odchod do iného štátu EÚ.

Odporúčame:
Viac ako 2 200 absolventov vysokých škôl je bez práce. Chýba potrebná prax v odbore, pomôcť môžu trainee programy

Najzreteľnejšie je to v Bulharsku, kde 12 % je ochotných presťahovať sa v rámci krajiny a 23 % do iného členského štátu EÚ. Podobne na Slovensku je 14 % mladých nezamestnaných ochotných presťahovať sa za prácou v rámci svojej krajiny, ale 23 % by uprednostnilo odchod do iného štátu EÚ.

Najviac sú ochotní za prácou sa presťahovať v rámci svojej krajiny mladí ľudia v Rumunsku a Nemecku (zhodne 37 %) a v Českej republike a Írsku (zhodne 35 %).

Odísť za prácou do inej krajiny EÚ sú najviac ochotní mladí nezamestnaní v Estónsku a Chorvátsku (zhodne 26 %) a v Slovinsku (25 %). Vysťahovať sa mimo EÚ kvôli zamestnaniu sú ochotní mladí ľudia predovšetkým vo Švédsku (34 %), Španielsku a Fínsku (28 %) a vo Francúzsku (27 %).

Viac k témam: Európska únia, nezamestnaní, nezamestnanosť v SR, práca, Slovensko, sťahovanie za prácou
Zdroj: Webnoviny.sk – Mladí nezamestnaní Slováci by sa za prácou aj presťahovali, ale radšej do zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.

27. marca 2018