Ministri zahraničia podpísali dohodu o novom názve Macedónska, prezident Ivanov je proti

378544_macedonsko 676x451.jpg

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Ministri zahraničia Grécka a Macedónska podpísali dohodu o novom názve druhej zmienenej krajiny. Na základe nej sa bude po novom volať Republika Severné Macedónsko.

Dohodu, ktorej cieľom je ukončiť dlhoročný spor medzi oboma štátmi, podpísali ministri pri Prespanskom jazere na gréckej severnej hranici za prítomnosti premiérov Grécka a Macedónska Alexisa Tsiprasa a Zorana Zaeva. „Toto je odvážny, historický a nevyhnutný krok pre naše národy,“ okomentoval podpísanie zmluvy Tsipras.

Dohoda vyústila v hlasovaní o nedôvere vlády

Názov Macedónska bol predmetom sporu od roku 1991, keď získalo nezávislosť od bývalej Juhoslávie. Grécko tvrdilo, že súčasný názov Macedónska naznačuje, že si robí nároky na ich provinciu rovnakého mena. Macedónska vláda vyjadrila ochotu zmeniť názov štátu, na čo zase Grécko, ktoré je členským štátom NATO, reagovalo sľubom, že prestane blokovať vstup susedného štátu do aliancie.

Odporúčame:
Grécka vláda ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery, pred parlamentom protestovali tisícky ľudí

Dohodu o novom názve Macedónska Tsipras a Zaev dosiahli v utorok. Kompromisný nový názov Macedónska sa nepáči nacionalistom na jednej ani druhej strane a vlády oboch krajín sa tak dostali pod ostrú paľbu zo strany opozičných strán. Tsiprasova vláda napríklad v sobotu v tejto súvislosti prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery.

Po podpísaní dohody bude o nej hlasovať macedónsky parlament a v referende o nej budú hlasovať v septembri alebo októbri aj samotní Macedónci. Ak obyvatelia Macedónska zmenu názvu podporia, parlament ju bude musieť zaviesť do ústavy, čo je kľúčovou požiadavkou Grécka.

Macedónsky prezident nepodpíše dohodu

Proti dohode sa však stavia macedónsky prezident Gjorge Ivanov, ktorý sa vyjadril, že ju nepodpíše. Napriek odporu však jeho zamietavé stanovisko prijatie zmluvy iba spomalí, ale neznemožní. Keď parlament zmluvu schváli, čo sa predpokladá, dokument pôjde na podpis prezidentovi. Ak ho prezident nepodpíše, zmluva sa vráti ešte raz do parlamentu, a ak ju ten opäť schváli, prezident už nemá na výber a musí ju podpísať.

Dohodu tiež bude musieť ratifikovať grécky parlament, no ani tento proces podľa spravodajskej stanice BBC nemusí byť priamočiary.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Alexis Tsipras, dohoda, Gjorge Ivanov, grécko, Macedónsko, Zoran Zaev
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministri zahraničia podpísali dohodu o novom názve Macedónska, prezident Ivanov je proti © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júna 2018