Ministerstvo vnútra reaguje na výzvu prezidenta Kisku ohľadom vyšetrovania vraždy Kuciaka

377442_imgl3649 676x451.jpg

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Ministerstvo vnútra (MV) SR nemôže zverejniť hodnotenie priebehu vyšetrovania žiadneho trestného činu, pretože mu to neumožňuje právny poriadok SR.

Odporúčame:
Kiska vo svojej správe o stave republiky v parlamente hovoril o vražde Kuciaka, ale venoval sa aj iným oblastiam

„Informácie o vyšetrovaní poskytujú orgány činné v trestnom konaní a v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej informuje prokuratúra. MV SR takéto informácie ani nemá k dispozícii,“ reaguje ministerstvo na stredajší prejav prezidenta SR Andreja Kisku o stave republiky pred poslancami Národnej rady SR.

Výzva prezidenta Kisku

Kiska vo svojom prejave vyzval vedenie rezortu vnútra, aby vo vhodnej forme zverejnilo hodnotenie priebehu vyšetrovania vraždy Kuciaka a Kušnírovej, ktoré odpovie na pochybnosti o postupe polície a jej vedenia. Stanovisko ministerstva agentúre SITA poskytol tlačový odbor MV SR.

Odporúčame:
Paškovi chýbali v Kiskovej správe východiská, Hrnko prejav označil len za slová a nič len slová

Ako prezident povedal, čaká na pravdivé odpovede na viaceré otázky. Napríklad prečo nebol na miesto činu povolaný znalec v oblasti súdneho lekárstva. Spomenul tiež, že doterajšie odpovede, ktoré sa týkajú vyšetrovania, sú nedostatočné.

Odporúčame:
Kiska pomenoval veci pravdivo, tvrdí Pčolinská a Galko je so správou o stave republiky spokojný

„Odrážajú zásadný problém, nedostatok citlivosti od tých, ktorých poslaním má byť služba verejnosti. Príliš dlho bola hlavným princípom komunikácie vedenia rezortu vnútra snaha zapierať. Prvým krokom na ceste k dôvere je preto začať odpovedať poctivo a priamo,“ zhrnul Kiska a doplnil, že Slovensko potrebuje políciu, ktorá bude plniť svoju úlohu pomáhať a chrániť.

Nedostatky pri vyšetrovaní vraždy

To dokáže podľa neho iba inštitúcia, ktorá láka odvážnych ľudí so zmyslom pre spravodlivosť. Nie polícia, ktorá na papieri robí všetko dobre, ale vyše polovice obyvateľov jej neverí.

„Polícia priznala niektoré nedostatky pri vyšetrovaní vraždy, ale podľa jej vyjadrení ich okamžite riešila a prijala opatrenia, aby sa v budúcnosti už neopakovali. Nedostatkami, ktoré vznikli pri vyšetrovaní vraždy novinára, sa zaoberajú nadriadení,“ reaguje rezort obrany.

Odporúčame:
Fico vysvetlil, prečo počas prejavu Kisku v parlamente nesedel v rokovacej sále

Podľa MV SR medzinárodný vyšetrovací tím bol v tomto prípade zriadený približne dva mesiace po vražde. „Prokuratúra už vtedy upozorňovala, že ide o náročný proces, ktorý trvá týždne až mesiace. Ministerstvu vnútra neprináleží označiť konkrétny vyšetrovací úkon policajného vyšetrovateľa alebo prokurátora v tejto veci za amatérsky,“ pripomínajú s tým, že by to bol subjektívny názor vyslovený bez dostatočných informácií.

Viac k témam: Andrej Kiska, Ján Kuciak, ministerstvo vnútra SR, Polícia SR, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo vnútra reaguje na výzvu prezidenta Kisku ohľadom vyšetrovania vraždy Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2018