Ministerka Kalavská avizuje Národný onkologický plán, reaguje na kritiku organizácií pacientov

376154_imgl2811 676x451.jpg

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR finalizuje Národný onkologický plán. Ako povedala šéfka rezortu Andrea Kalavská po rokovaní vlády, predstaviť ho chce v strede júna.

„Pozývam všetky pacientske organizácie, médiá, kde o tomto pláne môžeme diskutovať. Následne ho predložím na vládu,“ avizovala. Ministerku mrzí zlá komunikácia medzi PR agentúrou a rezortom.

Oddelenie prevencie a skríningu

„Rezolútne odmietam, že nemám ochotu sa stretávať s pacientmi. Ja mám ochotu sa stretávať a každý, kto chce v rámci pacientskej organizácie, na ministerstvo môže prísť. Preto vyzývam pacientske organizácie, keď chcú komunikovať s ministerstvom zdravotníctva, budem veľmi rada, ale keby to bolo priamo, bez použitia PR agentúry,“ reagovala na kritiku pacientskych organizácií.

Ministerka zároveň informovala, že od 1. júna bude na ministerstve fungovať oddelenie prevencie a skríningu. „Začíname v polovici roka 2018 rok prevencie, pretože si uvedomujeme, že prevencia a skríning je extrémne dôležitá nielen v onkologických ochoreniach, ale aj v kardiovaskulárnych,“ konštatovala šéfka rezortu.

Odporúčame:
Oddlžovanie nemocníc je podľa Špánika nevyhnutné, Krejčí kritizuje ministerstvo za cenotvorbu

Taktiež doplnila, že na jeseň, v septembri tohto roku by sa mal spustiť Národný onkologický register. „Boli to dlhé bilaterálne stretnutia aj s českými kolegami. Máme expertov zo zahraničia, aby sme tento register nastavili najlepšie, ako vieme,“ povedala Kalavská.

Prístup k špičkovej konzultácii

Šéfka rezortu zdravotníctva tiež avizovala, že momentálne diskutuje s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, obvodnými lekármi, špecialistami a poisťovňami o zavedení skríningu kolorektálneho karcinómu, skríningu rakoviny prsníka a skríningu rakoviny krčka maternice od 1. januára 2019. „V súčasnosti prebieha nákup skríningových testov na kolorektálny karcinóm. Pripravujú sa informačné letáky,“ dodala.

Ministerstvo si podľa nej uvedomuje, kde sme v súčasnosti v rámci onkológie. Podľa Kalavskej by mal mať každý jeden pacient, pacientka z odľahlej časti Slovenska, prístup minimálne k špičkovej konzultácii v rámci svojho ochorenia. „Takto bude koncipovaný aj Národný onkologický plán,“ doplnila ministerka.

Odporúčame:
Národný onkologický ústav dočasne povedie ekonomický riaditeľ, s návrhom súhlasila aj Kalavská

Rezort tiež investoval veľké množstvo kapitálových výdavkov do mamografických pracovísk. „Asi pred troma týždňami som otvárala komplexné mamografické pracovisko v Trnave. Pod jednou strechou pacientky dostanú komplexnú zdravotnú starostlivosť, čo sa týka prevencie a liečby rakoviny prsníka,“ pripomenula Kalavská. Takýchto centier by chcela mať po Slovensku viac, v súčasnosti prebieha recertifikácia mamografických centier.

Viac k témam: Andrea Kalavská, Ministerstvo zdravotníctva SR, Národný onkologický plán, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Kalavská avizuje Národný onkologický plán, reaguje na kritiku organizácií pacientov © SITA Všetky práva vyhradené.

23. mája 2018