Minister Žiga avizoval príchod nového investora na východ Slovenska, získa aj investičný stimul

372358_imgl8270 676x451.jpg

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Na severovýchod Slovenska smeruje ďalší investor. V rozhovore pre pondelňajšie vydanie Hospodárskych novín to povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Rokujú s viacerými firmami

„[Investor] má niečo spoločné s automobilovým priemyslom, bude v Prešovskom kraji. Ide o firmu zo západu Európy,“ uviedol minister. Podľa neho dostane aj investičný stimul. „Daňový stimul plus nejaká hotovosť. Ale nepôjde o žiadny nápor pre štátny rozpočet,“ skonštatoval minister.

Odporúčame:
Foto: Spoločnosť Minebea otvorila svoj najmodernejší závod v Európe, prítomný bol aj Pellegrini

Slovensko podľa Žigu potrebuje aj etalónového investora, ktorý vytvorí celý subdodávateľský reťazec. „Keď sem prišiel Volkswagen, Peugeot či Jaguar, tak so sebou dotiahli aj dodávateľov. Keď pomôžeme veľkému investorovi, tak automaticky vznikajú miesta, ktoré už nemusíme dotovať. A to práve u subdodávateľov. Rokujeme s viacerými takýmito firmami,“ priblížil šéf rezortu hospodárstva.

Nejde len o automobilky

Ide podľa neho o firmy zo západnej Európy aj z Ázie, z automobilového priemyslu aj z iných odvetví. V prípade Košíc a okolia ide o päť investorov. Majú rôznu veľkosť aj výšku investície, od 500 miliónov po 1,5 miliardy. „Ale zatiaľ nie sme v rokovaniach tak ďaleko, aby sme povedali, že je to tento konkrétny a pôjde tam a tam,“ skonštatoval Žiga.

Odporúčame:
Jaguar plánuje presunúť výrobu Discovery na Slovensko, zruší pracovné miesta vo Veľkej Británii

Minister financií Peter Kažimír pred časom spomenul možnosť príchodu piatej automobilky, známeho výrobcu. Žiga však odmietol povedať podrobnosti. „V lete budeme vedieť viac,“ dodal.

Viac k témam: automobilový priemysel, investor, Ministerstvo hospodárstva SR, Peter Žiga, zahraniční investori
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Žiga avizoval príchod nového investora na východ Slovenska, získa aj investičný stimul © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júna 2018