Minister Lajčák odhalil bustu Woodrowa Wilsona a spomenul jeho priateľstvo s Masarykom

375705_imgl6345 676x451.jpg

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Bustu 28. amerického prezidenta Woodrowa Wilsona v piatok slávnostne odhalili na nádvorí Palugyayovho paláca v areáli ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v Bratislave.

Dielo akademického sochára Víta Bojňanského odhalili minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling.

Vizionár a mierotvorca

Ako počas svojho príhovoru zdôraznil Lajčák, odkaz a dielo tohto amerického prezidenta sú relevantné dodnes. Označil ho za vizionára a mierotvorcu, pričom pripomenul, že v Bratislave je po ňom pomenovaná aj ulica. Bratislave sa v minulosti hovorilo Wilsonovo mesto, respektíve slobodné Wilsonovo mesto.

Odporúčame:
Lajčák na Globsecu apeloval na priblíženie medzinárodných zoskupení ľuďom, potrebný je kompromis

„Woodrow Wilson bol typom lídra, ktorý ponúkal víziu lepšieho sveta. Keď v roku 1918 v troskách zdevastovanej Európy iní videli šachovnicu starých mocností, Wilson videl rovnosť národov. Keď iní videli prirodzenú potrebu zotaviť sa z minulosti, Wilson už videl oveľa ďalej a ponúkol novú architektúru budúcnosti. Keď iní videli individuálnu cestu, Wilson videl multilateralizmus,“ povedal Lajčák s tým, že jeho mierové vízie, podpora slobodného obchodu a otvorená diplomacia založená na rovnocennom postoji ku všetkým národom bez ohľadu na ich veľkosť prispeli aj k vzniku nezávislého a demokratického Československa. Práve k vzniku tohto demokratického štátu prispelo priateľstvo medzi Wilsonom a Tomášom Garrigueom Masarykom, pripomenul minister.

Podľa Lajčáka, ktorý je momentálne aj predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN, sú život a tvorba Wilsona odkazom, že spolupráca je tou správnou cestou k mieru, slobode, prosperite a demokracii.

100. výročie vzniku Československa

„Tie princípy, ktorým on veril – právo národa na sebaurčenie, územná celistvosť či dodržiavanie medzinárodného práva, zostávajú relevantné dodnes. To, čo bolo v minulosti jeho vizionárstvom, je dnes globálnym imperatívom. Žiaľ, v mnohých prípadoch skúšaným imperatívom,“ pokračoval minister.

Odporúčame:
Najväčšou hrozbou je nevedomosť, Lajčák na Globsecu hovoril aj o bezpečnostných výzvach

Na podujatí sa zúčastnil aj veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling. Podľa neho Wilson zohrával nenahraditeľnú rolu v dejinách USA, ako aj Slovenska. Pripomenul, že v januári 1918 predniesol v Kongrese prejav známy ako 14 bodov, princípov, ktoré sú stále aktuálne.

Odhalenie busty W. Wilsona sa uskutočnilo v rámci podujatí pripomínajúcich 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ako aj 25. výročia samostatnej Slovenskej republiky a nadviazania slovensko-amerických vzťahov.

Viac k témam: Adam Sterling, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslav Lajčák, Woodrow Wilson
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Lajčák odhalil bustu Woodrowa Wilsona a spomenul jeho priateľstvo s Masarykom © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2018