Minister Kaliňák rokoval na Kube o reforme verejnej správy, Slovensko poskytne aj odborníkov

368360_img 20180222 wa0012 676x451.jpg

BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Slovensko bude podporovať reformné zámery Kuby, pričom v mnohých oblastiach sme pripravení poskytnúť našich odborníkov.

Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, vyhlásil to podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák na stretnutí s podpredsedom Rady ministrov a ministrom ekonómie a plánovania Kubánskej republiky Ricardom Cabrisasom v Havane.

Následky klimatických zmien

Kaliňák sa na Kube stretol aj s ministrom vnútra Kuby Juliom Bermejom a podpredsedom Rady ministrov, členom Rady štátu a Predsedom Stálej komisie pre implementáciu a rozvoj Marinom Murillom Jorgem.

Odporúčame:
Ministri Kaliňák, Drucker a Kažimír sú na Kube, medzi témami rokovaní je aj Akčný plán 2018

„Témou ich rokovaní bola reforma verejnej správy ESO, o ktorej časti prejavila záujem kubánska strana počas minuloročnej návštevy Slovenska. Takisto spoločne rokovali o spolupráci pri implementácii bezpečnostných technológií a vyrovnaní sa s následkami klimatických zmien,“ uviedol Lazarov.

V tejto súvislosti Kaliňák absolvoval bilaterálne stretnutia s kubánskym policajným prezidentom, hasičským prezidentom ako aj s náčelníkom generálneho štábu pre mimoriadne situácie.

Záujem o poznatky a skúsenosti

V delegácii, ktorú tento týždeň na Kube viedol minister vnútra, bol aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker a minister financií Peter Kažimír. „Minister Kažimír sa stretol s ministerkou financií a cien Kubánskej republiky Linou Olindou Perdraza Rodriguez, s ktorou podpísali Akčný plán 2018. Tento dokument znamená pokračovanie spolupráce medzi oboma ministerstvami a potvrdzuje záujem kubánskej strany o naše poznatky a skúsenosti. Na základe dohody budú experti Ministerstva financií SR spolupracovať s kolegami z Kuby najmä v oblasti fiškálnej a daňovej politiky,“ informoval Lazarov.

Odporúčame:
Kažimír priznal, že žiadna párty netrvá večne. Minister financií túži po vyrovnanom rozpočte

V rámci bilaterálnych rokovaní sa minister Kažimír stretol aj s ministrom energetiky a baní Alfredom López Valdésom, s ktorým hovorili okrem iného aj o rekonštrukcii elektrárne vo Feltone. „Počas rokovaní s ďalšími predstaviteľmi kubánskej vlády sa hovorilo o doterajšej spolupráci v oblasti energetiky, zdravotníctva, či poskytovaní skúseností zo strany slovenského rezortu financií,“ povedal Lazarov.

Aplikácia lieku na diabetickú nohu

Minister zdravotníctva Drucker sa na Kube stretol s ministrom pre verejné zdravie Robertom Moralesom Ojedom, predmetom ich rokovaní bola aplikácia lieku Heberprot-P určeného na liečbu diabetickej nohy a spolupráca v oblasti vedy a výskumu, najmä v oblasti biomedicíny. „Slovensko deklarovalo záujem vybudovať Centrum pre liečbu diabetickej nohy na Slovensku, ktoré by slúžilo aj pacientom z iných krajín Európy,“ povedal Lazarov.

Kubánsky liek Heberprot-P využívajú v 23 krajinách sveta, Slovensko je pritom prvou a jedinou európskou krajinou, v ktorej sa používa. „Aj vďaka jeho nasadeniu v slovenských nemocniciach sa už podarilo predísť amputácii v stovke prípadov diabetikov,“ dodal Lazarov.

Viac k témam: Kuba, Ministerstvo financií SR, ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Peter Kažimír, Robert Kaliňák, Slovensko, Tomáš Drucker
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Kaliňák rokoval na Kube o reforme verejnej správy, Slovensko poskytne aj odborníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

23. februára 2018