Mimoriadny stav kvôli medveďom trvá pod Tatrami už mesiac

Samospráva chce situáciu riešiť aj vybudovaním 82 staničiek separovaného odpadu, pracujú na žiadosti o nenávratný finančný príspevok.POPRAD 8. mája (WebNoviny.sk) – Mimoriadna situácia kvôli častým návštevám medveďov priamo v osadách mesta Vysoké Tatry pretrváva už mesiac. Ako pre agentúru SITA potvrdil náčelník mestskej polície Miroslav Kolodzej, ich návštevy pri ľudských obydliach sú na dennom poriadku.

Napríklad koncom apríla sa tri medvede hnedé pohybovali po parkovisku v Novom Smokovci, po príchode auta sa jeden z nich postavil na zadné proti autu a nechcel odísť. Veľmi častý výskyt medveďov registrujú aj v Tatranskej Kotline za liečebným ústavom pri kontajneroch. Na medvede pohybujúce sa po meste upozorňujú samosprávu obyvatelia, ale aj zamestnanci ubytovacích zariadení a ďalších organizácií, ktoré pôsobia na jeho území.

Odporúčame:

Pod Tatrami zakvitla kvetina s božským menom

Príčiny častých návštev sú dve

Primátor Ján Mokoš pri vyhlásení mimoriadnej situácie označil za hlavnú príčinu častého pohybu medveďa v spomínaných lokalitách aj vysoký stav jeho populácie a tiež kontajnery separovaného zberu a komunálneho odpadu. Na alarmujúci stav upozorňuje samospráva už niekoľko rokov, situáciu chce riešiť aj vybudovaním staničiek separovaného zberu, ktoré sú odolné voči medveďovi. Také sa v súčasnosti nachádzajú pri bytových domoch v Hornom Smokovci.

„V tomto čase spracovávame žiadosť na Environmentálny fond na poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP) s povinnými prílohami na projekt s názvom Zabezpečenie kontajnerových stojísk pred medveďom hnedým,“ informoval Jozef Gál z oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta Vysoké Tatry. Projektová dokumentácia rieši podľa jeho slov 75 miest, v ktorých by malo byť vybudovaných spolu 82 staničiek rôznych veľkostí.

„Aký počet staničiek sa bude v skutočnosti stavať, záleží na výške poskytnutých prostriedkov z dotácie. Spoluúčasť mesta Vysoké Tatry na tomto projekte bude minimálne päť percent z poskytnutej čiastky NFP,“ vysvetlil Gál. Ak poskytnuté prostriedky nebudú postačovať na pokrytie uvedeného počtu stojísk, realizovať budú len tie najháklivejšie oblasti, v ktorých sú strety s medveďom najčastejšie.

Mestská polícia dodala osobné alarmy

Návštevy medveďov v tatranských osadách trvajú od konca zimy a počas jari sa stále stupňujú. Mesto znepokojuje predovšetkým pohyb medveďov v blízkosti škôl či v centre mesta. Už pred mesiacom tak samospráva avizovala aj zvýšenú hliadkovú činnosť príslušníkov Policajného zboru SR a rovnako aj mestských policajtov, týka sa to najmä ohrozených lokalít.

„Upozornenia, ktoré sme dali obyvateľom i návštevníkom Vysokých Tatier pri vyhlásení mimoriadnej situácie, sú stále aktuálne,“ informoval Kolodzej. Upozornenia boli publikované aj na internetovej stránke mesta. Samospráva odporúča nepribližovať sa po zotmení do blízkosti smetných nádob a kontajnerov na smeti. Vo večernej dobe by sa ľudia nemali zdržiavať bezdôvodne vonku a rovnako by mali minimalizovať svoj pobyt mimo obytných budov.

Obozretní by mali byť na málo osvetlených miestach, v húštinách či v lese, ak je to možné, mali by sa im dokonca vyhýbať. Kolodzej tiež upozornil na to, aby Tatranci i návštevníci nosili so sebou baterku, reflexné prvky na oblečení, píšťalku, či osobné alarmy, ktoré im dodala mestská polícia. Podľa jeho slov by rovnako nemali podceňovať vzniknutú situáciu a zachovať si rozvahu. Výskyt medveďov by mali okamžite hlásiť príslušníkom polície.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. mája 2016