Milióny od Pellegriniho vlády postačia len na havarijné stavy internátov, upozornili študenti

359211_studenti aula vysoka skola 676x465.jpg

PIEŠŤANY 11. mája (WebNoviny.sk) – Študentská rada vysokých škôl považuje aktualizovaný prísľub vlády o poskytnutí päťdesiatich miliónov eur na obnovu vysokoškolských internátov za veľmi dôležitý, aj keď predseda vlády Peter Pellegrini v tomto roku garantuje len čiastku 20 miliónov. Zvyšných tridsať miliónov eur majú školy dostať počas nasledujúcich dvoch rokov.

Predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász však v súvislosti s ďalším prísľubom upozornil na to, že päťdesiatmiliónová investícia vysoké školy nespasí.

Problémom je vnútorné vybavenie

,,Tých päťdesiat miliónov eur potrebujú internáty len na odstránenie havarijných stavov. Pre nás študentov táto téma uzavretá nie je,“ skonštatoval po piatkovom valnom zhromaždení Študentskej rady vysokých škôl v Piešťanoch. Hlavným problémom vysokoškolských internátov je podľa Lovásza ich vnútorné vybavenie, nevyhovujúce rozvody či hygienické zariadenia.

Odporúčame:
Pellegriniho vláda dá univerzitám 20 miliónov eur, najviac pôjde na internáty v Bratislave

,,Kým v zahraničí sa študenti bavia o kampusoch, o veľkých študentských priestoroch a službách pre študentov, my tu diskutujeme o havarijnom stave internátov,“ poznamenal. Riešením pre internáty nie sú ani takzvané EPC projekty, ktoré sú zamerané na znižovanie energetickej náročnosti budov, pretože to nie je podľa Lovásza primárny problém slovenských internátov.

Dávny sľub Roberta Fica

Súčasná vláda Petra Pellegriniho poskytnutím peňazí na internáty plní dávny sľub bývalej vlády Roberta Fica, že na obnovu internátov dajú 50-miliónov. Na nesplnený sľub upozornila začiatkom tohto roku práve Študentská rada vysokých škôl.

Odporúčame:
Premiér Fico uviedol, kedy štát rozdelí sľúbených 50 miliónov eur na internáty

Jej členovia v rokoch 2016 a 2017 prešli prakticky všetky internáty a diskutovali s ich riaditeľmi, manažérmi, ale aj so študentmi o tom, ako by sa dala reálne zlepšiť situácia s ubytovaním študentov.

Viac k témam: Bálint Lovász, internáty, Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Peter Pellegrini, Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ)
Zdroj: Webnoviny.sk – Milióny od Pellegriniho vlády postačia len na havarijné stavy internátov, upozornili študenti © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2018