Migrantov treba posielať domov, vyhlásil šéf rakúskej diplomacie

VIEDEŇ 7. júla (WebNoviny.sk) – Migrantov, ktorých zachránia na mori a doplavia sa k brehom Európskej únie, by mali po tom, ako im poskytnú adekvátnu starostlivosť, poslať naspäť tam, odkiaľ prišli. Myslí si to rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz.

Tajná dohoda mimovládiek s prevádzačmi

Šéf rakúskej diplomacie zároveň vyhlásil, že niektoré mimovládne organizácie, ktoré v Stredozemnom mori zachraňujú migrantov, sú tajne dohodnuté s ich prevádzačmi.

Odporúčame:
Nerobme paniku, počet utečencov nestúpa, reagoval rakúsky prezident na vládne plány

Kurz sa vyslovil za to, aby sa mimovládne organizácie pôsobiace v tejto oblasti zaviazali k určitému „kódexu správania“, nevysvetlil však podrobnejšie, čo by malo byť jeho súčasťou.

Doskozil chce na hraniciach obrnené vozy

Rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil v utorok ohlásil, že rakúska armáda je pripravená do 72 hodín vyslať obrnené vozy do Brennerského priesmyku, jedného z najfrekventovanejších hraničných priechodov medzi Talianskom a Rakúskom. Podľa informácií niektorých médií už obrnené vozidlá na tomto priechode dokonca sú, ministerstvo obrany však tieto správy popiera.

Odporúčame:
Rakúsko sa obáva novej vlny utečencov, na hranice s Talianskom chce poslať obrnené vozy

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen na tieto správy vo štvrtok reagoval s tým, že krajina by mala postupovať v otázke prípadného posilňovania hraničných kontrol uvážlivo a nerobiť nepremyslené rozhodnutia. Prezident upozorňuje, že počet utečencov vôbec nestúpa, navyše Brennerský priesmyk je podľa neho „citlivou hranicou“, ktorá symbolizuje zjednotenú Európu. Rakúsko by preto malo reagovať „bez paniky“, vyhlásil Van der Bellen v Innsbrucku.

Viac k témam: Alexander Van der Bellen, Hans Peter Doskozil, migranti, mimovládne organizácie, Rakúsko, Sebastian Kurz, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Migrantov treba posielať domov, vyhlásil šéf rakúskej diplomacie © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2017