Miera nezamestnanosti na Slovensku opäť nepatrne klesla

Rovnako ako v júli sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 0,01 percentuálneho bodu, a to na 9,43 %.
BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci augusta tohto roka 9,43 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. Rovnako ako v júli sa miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne znížila o 0,01 percentuálneho bodu.

Medziročne bola miera nezamestnanosti v auguste nižšia o 1,89 percentuálneho bodu. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 256 271 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu júla tohto roka ide o pokles o 189 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 48 916 osôb.

O prácu sa uchádzalo 294 721 osôb

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 10,85 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,11 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,01 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci augusta tohto roka 294 721 osôb. Oproti koncu júla tohto roka je to pokles o 2 928 osôb, v porovnaní s augustom minulého roka je to menej o 52 250 ľudí.

„Som veľmi rád, že o tých skoro 3 tisíc ľudí celková nezamestnanosť poklesla,“ povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Vláda podľa neho postupne napĺňa cieľ vytvoriť 100 tisíc nových pracovných miest, ktorý sa stal súčasťou programového vyhlásenia súčasnej vlády. „Je reálny predpoklad pre to, aby sme v priebehu budúceho roku vedeli splniť úlohu, ktorá sa týka 100 tisíc nových pracovných miest,“ povedal Richter.

Aktivačné práce sú využívané menej

Minister práce a sociálnych vecí poukázal aj na menší pokles tzv. disponibilných nezamestnaných, teda tých, ktorí môžu okamžite nastúpiť do práce. „Obmedzili sme niektoré nástroje aktívnej politiky trhu práce pre evidovaných nezamestnaných,“ povedal. Podľa neho ide hlavne o nástroje na udržanie pracovných návykov, teda poskytovanie príspevkov na aktivačné práce. „Vzhľadom na ponuku pracovných miest vieme uchádzačom ponúknuť plnohodnotné zamestnanie namiesto týchto činností,“ zdôraznil Richter.

Menšie využívanie aktivačných prác podľa ministra znamená aj efektívnejšie narábanie s finančnými prostriedkami na aktívnu politiku zamestnanosti. „Efekt z týchto dvoch nástrojov z hľadiska dlhodobej udržateľnosti zamestnania je veľmi malý,“ uviedol Richter k poskytovaniu príspevku na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb a k príspevku na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016