Mexiko, Kanada a ďalšie krajiny sa pravdepodobne vyhnú clám na oceľ a hliník

363380_trump_00561 5403b81c21ef4f29b26da09f9462c56d 676x389.jpg

WASHINGTON 8. marca (WebNoviny.sk) – Pre Mexiko, Kanadu a ďalšie krajiny by mohla platiť výnimka v rámci plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá na oceľ a hliník. Oznámil to Biely dom.

Trumpov poradca pre oblasť obchodu a priemyslu Peter Navarro v rozhovore pre televíznu stanicu Fox Business povedal, že clá začnú platiť v najbližších 15 až 30 dňoch a oznámenie bude obsahovať klauzulu, že clá sa nebudú okamžite uplatňovať voči Kanade a Mexiku.

Odporúčame:
Trumpa opustil hlavný ekonomický radca, nezhodli sa na clách na dovoz ocele a hliníka

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová novinárom povedala, že výnimky sa budú udeľovať „prípad od prípadu“, čo je zmena politiky, ktorú Biely dom formuloval len pred niekoľkými dňami, keď hovoril, že v rámci Trumpovho plánu nebudú výnimky.

Republikáni v americkom Kongrese lobujú u predstaviteľov Trumpovej administratívy, aby sa plán prehodnotil a sústredil sa na kroky v obchode s Čínou. „Vyzývame Vás na opätovné zváženie myšlienky plošných ciel, aby sme sa vyhli nechceným negatívnym dôsledkom pre ekonomiku USA,“ napísalo v liste Trumpovi 107 republikánskych členov Snemovne reprezentantov.

Odporúčame:
Európska únia pochybuje, že pre Trumpa je národná bezpečnosť dôvodom pre clá na oceľ a hliník

Európska únia vyhlásila, že je pripravená reagovať na akékoľvek clá protiopatreniami voči americkým produktom. Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že EÚ rozposlala členským krajinám zoznam amerických tovarov, na ktoré by sa mohli uvaliť clá.

Viac k témam: clo, Donald Trump, Kanada, Mexiko
Zdroj: Webnoviny.sk – Mexiko, Kanada a ďalšie krajiny sa pravdepodobne vyhnú clám na oceľ a hliník © SITA Všetky práva vyhradené.

8. marca 2018