Meteorológovia registrujú na Slovensku výskyt extrémnych zrážok, môže za to globálne otepľovanie

377584_34707601_1299942133454334_7386835912186920960_n 676x380.jpg

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – V posledných troch desaťročiach registrujú meteorológovia v mimotropických oblastiach vrátane Slovenska častejší výskyt extrémnych zrážok. Rastie pritom nielen frekvencia ich výskytu, ale zvyšujú sa aj úhrny zrážok.

Viac vodnej pary v atmosfére

Ako na svojej stránke informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), od polovice 20. storočia sa intenzita krátkodobých zrážok zvýšila nad kontinentmi severnej pologule o štyri až sedem percent, čo je veľmi významný nárast. Hlavnou príčinou tohto trendu je globálne otepľovanie, teda vyšší obsah vodnej pary v atmosfére, ktorý rastie v dôsledku zvyšovania priemernej globálnej teploty.

Odporúčame:
Slovensko opäť potrápia búrky, výstraha prvého stupňa je vydaná pre 38 okresov

Meteorológovia vysvetlili, že oteplenie atmosféry o 1°C vedie k nárastu obsahu vodnej pary v atmosfére až o sedem percent, čo zvyšuje pravdepodobnosť výskytu extrémne vysokých úhrnov zrážok. „V posledných rokoch sme mali len veľmi málo príležitostí vychutnať si pokojný a mierny dážď. Naopak, čoraz častejšie sme vo svojom okolí konfrontovaní s nebezpečenstvom extrémnych zrážok,“ konštatoval SHMÚ.

Ako príklad ústav uviedol minulotýždňové búrky, ktoré boli najintenzívnejšie na juhozápade Slovenska. „Pri búrkach spadlo vo veľmi krátkom čase veľké množstvo zrážok, v niektorých lokalitách dokonca porovnateľné s celkovým júnovým mesačným úhrnom,“ uviedol SHMÚ.

Rekordné hodnoty

V stredu za 24 hodín spadlo napríklad v Bratislave na Kolibe 53,8 mm zrážok, v Bratislave na letisku 44,4 mm, v Čunove 55,7 mm, Žihárci (okr Šaľa) 60,5 mm alebo v Jakubove na Záhorí 65,5 mm. Na niektorých miestach dosiahla intenzita krátkodobého dažďa aj viac ako 15 až 20 mm za 15 min, čo je hodnota, ktorá sa v oblasti Bratislavy vyskytuje len raz za 10 až 20 rokov.

Odporúčame:
Aktualizované: Takmer pre celé Slovensko platí výstraha pred búrkami, v troch okresoch varujú pred krúpami

Na stanici Kuchyňa – Nový Dvor neďaleko mesta Malacky meteorológovia v troch za sebou nasledujúcich dňoch zaznamenali búrkovú činnosť sprevádzanú výdatným dažďom, pri ktorej bol v období 4. až 6. júna trojdenný úhrn atmosférických zrážok 122,7 mm, čo je rekord pre túto oblasť. Pravdepodobnosť výskytu takéhoto úhrnu zrážok v tejto lokalite pre mesiac jún presahuje 100 rokov.

Viac k témam: dážď, globálne otepľovanie, počasie, prívalový dážď, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silné dažde
Zdroj: Webnoviny.sk – Meteorológovia registrujú na Slovensku výskyt extrémnych zrážok, môže za to globálne otepľovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júna 2018