Menový fond je za odloženie splácania gréckeho dlhu

Podľa hovorcu Medzinárodného menového fondu by sa malo predĺžiť aj obdobie splatnosti úverov a rokovania by sa mali sústrediť na zníženie úrokov.WASHINGTON 20. mája (WebNoviny.sk) – Rokovania o zmiernení podmienok pre splácanie dlhov Grécka by sa mali sústrediť na dlhé obdobie odloženia splátok a na predĺženie obdobia splatnosti úverov a tiež na „veľmi nízke úroky“. Povedal to hovorca Medzinárodného menového fondu (MMF) Gerry Rice.

Hovorca fondu na pravidelnej tlačovej konferencii vo Washingtone však odmietol potvrdiť správy o tom, že MMF presadzuje zastavenie splácania gréckeho dlhu do roku 2040. Hovorca uviedol, že rokovania o dlhoch s Aténami a európskymi veriteľmi sú podstatnou súčasťou reštrukturalizácie núdzovej pomoci Grécku spolu s fiškálnymi reformami v krajine.

Grécka ústredná vláda za január až apríl tohto roka evidovala prebytok primárneho rozpočtu v sume 2,37 mld. eur, čím prekonala svoj plán, ktorý rátal s prebytkom 1,81 mld. eur. Výšku prebytku podporilo zníženie výdavkov. Informovalo o tom vo štvrtok grécke ministerstvo financií.

Prebytok rozpočtu ústrednej vlády nezahŕňa výsledky rozpočtov organizácií sociálneho zabezpečenia a miestnej správy a líši sa od údajov, ktoré monitorujú Európska únia a MMF. Výsledky rozpočtu vlády však naznačujú, aký je stav financií krajiny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016