Matovič chce spájať demokratické opozičné strany a adresoval ľuďom výzvu

360150_img_4534_copy 676x451.jpg

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Líder OĽaNO Igor Matovič v utorok vyzval ľudí, aby nepoľavili vo svojich protestoch. Podľa neho, kým nebudú predčasné voľby, kým nebude schválený ústavný zákon, dovtedy sa nič na Slovensku nemení.

Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede, je však presvedčený, že ľudia chcú vidieť opozíciu, ktorá je „schopná ťahať za jeden povraz“.

Uviedol to s tým, že chcú voličom ukázať spoločný politický opozičný program. „Chceme diskutovať s partnermi už pred voľbami, aby ľudia vedeli, že keď nás zvolia, je maximálna pravdepodobnosť, že sa z toho maximum dostane do vyhlásenia vlády,“ dodal.

Oslovia štyri subjekty

Matovič je ochotný diskutovať o spájaní sa s demokratickými opozičnými stranami. „My budeme apelovať na zodpovednosť,“ dodal. Nechce riskovať, že hlasy voličov prepadnú.

Odporúčame:
Aktualizované: Most-Híd chce predčasné voľby, bude rokovať s koaličnými partnermi

Podľa neho, ak im ľudia vybojujú možnosť vládnuť, mali by si byť schopní si s inými stranami sadnúť za jeden stôl. Matovič hovoril o možnej dohode o spolupráci s KDH, SMK, stranou Miroslava Beblavého Spolu a aj s Progresívnym Slovenskom.

Odporúčame:
Rozhodnutie Mosta-Híd je podľa Mesežnikova šalamúnske, Baránek hovorí o kompromise v strane

„Toto sú predbežne štyria partneri, ktorých chceme osloviť na spoločný postup,“ dodal. Ako bude postupovať do predčasných volieb najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita, bude informovať v stredu jej líder Richard Sulík. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Vláda sa rozpadá

Sú časy, keď je potrebné sa ľudí spýtať, čo si myslia, ako si predstavujú krajinu a akú majú víziu o budúcnosti. Ako uviedla na tlačovej besede poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová, ten čas prišiel, hoci neverila, že príde tak skoro a za takých smutných okolností.

Odporúčame:
Danko určil termín mimoriadnej schôdze, na ktorej budú odvolávať Fica

„Nestabilita vo vládnej koalícii, ktorá sa začala už pri eurofondovom škandále v lete, spôsobila, že Slovensko je opäť v hlbokej kríze. Ľudia neveria politikom, ktorí ich zastupujú, neveria inštitúciám, neveria štátu ako takému,“ uviedla.

Je presvedčená, že vláda sa rozpadá. „Ani po troch dňoch rokovaní vládna koalícia nebola schopná nájsť východisko z krízy. Ľudia chcú stabilitu, chcú bezpečnosť, chcú štát, ktorý ich vie ochrániť. A chcú vládu, ktorá nechce rabovať, ale slúžiť,“ uviedla.

Taktizovanie SNS a strany Smer-SD

Remišová verí, že strany Smer-SD a SNS budú mať toľko úcty a zodpovednosti k občanom, že podporia ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a na Slovensku nebudú vytvárať bezvládie. „Keď nechcú a nevedia vládnuť, musia ľuďom umožniť, aby sa rozhodli,“ povedala.

Odporúčame:
Veronika Remišová verí, že Smer-SD a SNS podporia predčasné voľby

Nekonkretizovala, dokedy by mala koalícia predložiť návrh ústavného zákona na skrátenie volebného obdobia. „Voľby by sa mali uskutočniť čo najskôr, je to v rukách vládnej koalície,“ uviedla.

Podľa poslanca NR SR Gábora Grendela však začalo taktizovanie zo strany koaličných SNS a Smeru-SD. Obáva sa toho, že vládna koalícia bude vládnuť s tichou podporou kotlebovcov. „To je riziko, ktoré reálne hrozí, len aby Robert Fico oddialil predčasné voľby,“ uviedol.

Viac k témam: Igor Matovič, Ján Kuciak, KDH Kresťanskodemokratické hnutie, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predčasné parlamentné voľby, Progresívne Slovensko, SaS Sloboda a Solidarita, SMK Strana maďarskej komunity, SPOLU – občianska demokracia, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič chce spájať demokratické opozičné strany a adresoval ľuďom výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2018