Matej Tóth nebude štartovať na majstrovstvách sveta v Londýne, je fyzicky i psychicky vyčerpaný

BRATISLAVA 9. júla (WebNoviny.sk) – Slovenský chodec Matej Tóth nebude na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne obhajovať zlatú medailu spred dvoch rokov z Pekingu. Úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro má nezrovnalosti v biologickom pase. V tejto súvislosti sa podľa jeho slov začali množiť rôzne dohady.

Správa od IAAF upozornila na odchýlky

„S poľutovaním oznamujem, že definitívne nebudem štartovať na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne. Dôvodom je psychická a fyzická vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Tento stav spôsobila správa od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ma upozornila na štatistické odchýlky v mojom biologickom pase a požiadala ma o vysvetlenie,“ uviedol M. Tóth v stanovisku pre agentúru SITA k svojej neúčasti na MS 2017 v Londýne.

Tóth vždy odmietal doping

Rodák z Nitry, ktorý vlani získal ocenenie Športovec roka v rámci SR, bol vždy tvrdým odporcom dopingu a kriticky sa vyjadroval na adresu dopingových hriešnikov.

„Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie. Táto správa ma šokovala, preto sa teraz sústredím najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav,“ pokračoval 34-ročný Tóth, ktorý podrobnejšie vzniknutú nepríjemnú situáciu nerozoberal:

Odporúčame:
Foto: Volko zlepšil rekord na majstrovstvách Slovenska, kladivo ovládli súrodenci Lomnickí

„Podľa regúl sa až do ukončenia prípadu nemôže žiadna strana k prípadu verejne vyjadrovať, preto zdvorilo žiadam, aby ste rešpektovali túto situáciu.“

Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Nezrovnalosť automaticky nemusí znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami.

Viac k témam: atletika, Matej Tóth
Zdroj: Webnoviny.sk – Matej Tóth nebude štartovať na majstrovstvách sveta v Londýne, je fyzicky i psychicky vyčerpaný © SITA Všetky práva vyhradené.

9. júla 2017