Matečná žiada od Nicholsonovej ospravedlnenie za samé klamstvá, podľa SaS by sa mala upokojiť

365501_matecna 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná v reakcii na obvinenia poslankyne NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) o jej údajnom prepojení na taliansku podnikateľskú skupinu z východu Slovenska počas pôsobenia v čele Slovenského pozemkového fondu (SPF) konštatovala, že ani jedno z obvinení nie je pravdivé a požaduje od Nicholsonovej ospravedlnenie.

Nicholsonová sa má podľa Matečnej mýliť aj v niekoľkých ďalších vyjadreniach, ktoré ešte v piatok prezentovala.

Nesprávne interpretovanie faktov

Pani Nicholsonová ma neodôvodnene obvinila z prepojenia na mafiu. Žiadne z jej tvrdení neostalo overené faktami, čím sa preukázalo, že vôbec nerozumie pozemkovému právu ani systému vyplácania podpôr na Pôdohospodársku platobnú agentúru zo zdrojov Európskej únie. Vyvodila veľmi mylné závery s nesprávnym interpretovaním faktov a zavádza tým verejnosť. Chápem, že pod vplyvom udalostí z minulého týždňa sa naštrbila dôvera a základné princípy našej spoločnosti, ale zvlášť v tejto situácii si nemôžeme dovoliť, aby prevládali obviňovania, výmysly a klamstvá,“ bránila sa v pondelok na tlačovej konferencii Gabriela Matečná.

Odporúčame:
O ďalšom osude ministra Kaliňáka sa rozhodne na Koaličnej rade

Ministerka pôdohospodárstva ďalej informovala, že Slovenský pozemkový fond zanalyzoval všetky relevantné zmluvy a zistil hrubé nezrovnalosti v Nicholsonovej vyjadreniach. „Celá tlačová konferencia opozičnej poslankyne bola prezentácia hlbokej neznalosti problematiky a neschopnosti pochopiť súvislosti v danej oblasti. Za takýchto okolností je škandalózne predstúpiť pred médiá s obvineniami, ktoré majú ďaleko od reality,“ vyhlásila na margo piatkovej tlačovej besedy Matečná. Poslankyňa Ďuriš Nicholsonová sa podľa nej mýli hneď v prvej úvahe, pretože si vôbec alebo nepozorne prečítala informácie z obchodného registra. „Od tohto okamihu nasleduje jedno nezmyselné tvrdenie za druhým. Navyše preukázala, že nevie čítať v listoch vlastníctva a nerozozná zastavanú plochu od poľa, či námestie od hospodárskeho dvora,“ skonštatovala ministerka.

SaS hovorí o prekrúcaní faktov

Opozičná poslankyňa sa snažila preukázať, že Gabriela Matečná ako generálna riaditeľka SPF vedela o pôsobení talianskeho klanu na východe Slovenska. Matečná mala údajne v roku 2015 podpísať zmluvu s Antoniom Rodom ako konateľom firmy TRA.CE.R, s.r.o. „Toto klamstvo je ľahko vyvrátiteľné. Antonio Roda sa stal spolumajiteľom a konateľom firmy až v roku 2016. Za obdobia pôsobenia generálnej riaditeľky Gabriely Matečnej v pozemkovom fonde neexistuje žiadna zmluva s firmou TRA.CE.R, kde by bol konateľom Antonio Roda, o čom svedčí aj centrálny register zmlúv,“ uviedla Matečná.

Odporúčame:
SaS podporuje predčasné voľby, Fico je podľa Sulíka nebezpečný a preto musí odísť

Strana SaS v reakcii na Matečnej tlačovú besedu hovorí o prekrúcaní faktov a bráni sa vyjadreniam, že by ju Nicholsonová spájala s mafiou. Navyše odporúča ministerke pristúpiť k väčšej kontrole pôdohospodárstva. „Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná by sa mala upokojiť, prestať zamotávať vecné fakty, prekrúcať vyjadrenia podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej a najmä by mala iniciovať rozsiahlu kontrolu pomerov v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ako aj na Slovenskom pozemkovom fonde. Lucia Ďuriš Nicholsonová sa zároveň dištancuje od tvrdení, že prepája ministerku Matečnú s talianskou mafiou. To nikdy nezaznelo,“ uviedla v stanovisku strana SaS.

Viac k témam: ‚Ndrangheta, Gabriela Matečná, Lucia Ďuriš Nicholsonová, mafia
Zdroj: Webnoviny.sk – Matečná žiada od Nicholsonovej ospravedlnenie za samé klamstvá, podľa SaS by sa mala upokojiť © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2018