Martin splnil úlohu favorita, Slovensko vyhráva v Maďarsku

Slovenskí tenisti po prvej dvojhre vyhrávajú v Maďarsku 1:0 – Andrej Martin zdolal Pétera Nagya.BUDAPEŠŤ 15. júla (WebNoviny.sk) – Favorizovaný líder hostí Andrej Martin zvíťazil nad singlovou dvojkou domácich Péterom Nagyom za 137 minút s prehľadom 6:4, 6:2, 6:4 v úvodnej z dvoch piatkových dvojhier v rámci budapeštianskeho antukového stretnutia Maďarsko – Slovensko v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2016 tenisových reprezentačných družstiev mužov (15. – 17. júla). Siedmy mečbal premenil bodom priamo z podania.

„Som rád, že máme prvý bod. Nebol to ľahký zápas. Nagy bol bojovný a málo kazil. Andrej si musel vo vetre všetko vybojovať sám, dobre zahral najmä druhý set, kde zvládol všetky koncovky gemov. Inak by bol aj tento set oveľa tesnejší,“ uviedol kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř.

Martin vyrovnal svoju singlovú bilanciu v Davisovom pohári na 3:3

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan Martin figuruje na 122. pozícii v renkingu ATP v singli a už bol aj na 105. mieste, o dva roky mladšiemu Nagyovi patrí 431. priečka, čo je jeho osobný rekord. Bol to ich prvý súboj. Po nervóznom úvodnom sete s množstvom brejkov v ďalších dvoch dejstvách Martin predviedol takticky zrelší a úderovo vyváženejší výkon a potvrdil o 309 miest vyššie rebríčkové postavenie. Martin vyrovnal svoju singlovú bilanciu v Davisovom pohári na 3:3.

Zverenec Miloslava Grolmusa je v Budapešti prvýkrát v kariére v pozícii tímovej jednotky, keďže dlhodobo najlepší slovenský tenista Martin Kližan dal prednosť naberaniu bodov do rebríčka na turnaji v Hamburgu, kde postúpil už do piatkového štvrťfinále a Lukáš Lacko hráva na antuke len sporadicky.

„Prvé zápasy na turnajoch či v Davisovom pohári sú vždy ťažké. Nepoznal som súpera, preto som to zo začiatku hral viac na istotu. Oproti tréningom bola zmena v tom, že dosť fúkalo. To ovplyvnilo celý zápas, bolo to viac o bojovnosti ako o kvalite. Som rád, že sa to skončilo 3:0 na sety a potvrdil som papierové predpoklady. Súper nerobil veľa chýb, ale nemal ani veľké zbrane. V týchto veterných podmienkach však bola jeho hra nepríjemná. Bolo treba sa skamarátiť s vetrom, byť aktívny a využiť to vo svoj prospech. Som rád, že som v závere premenil siedmy mečbal a že som nemusel ísť do ďalších gemov, čo ma zbytočne mohlo stáť sily. Dá sa to chápať aj tak, že som chcel našich fanúšikov v hľadisku trochu ´vyklepať´,“ uviedol Andrej Martin v prvej reakcii po víťaznom vstupe do súboja s Maďarskom.

Slováci hrajú v I. skupine euroafrickej zóny desiaty rok za sebou

V areáli Európa Tenisz Center nasleduje duel 24-ročnej jednotky hostiteľov Mártona Fucsovicsa (165.) s 23-ročnou dvojkou tímu SR Jozefom Kovalíkom (124.). Slovák vedie v štatistike zo seniorských konfrontácii povzbudivo 3:0, v apríli na antukovom challengeri v Neapole dominoval 6:3, 6:0.

Víťaz premiérového vzájomného zápasu Slovenska s Maďarskom bude 16. – 18. septembra hrať v play-off o 16-člennú svetovú skupinu týchto MS tímov ITF. Ak Slováci v Maďarsku neuspejú, nastúpia v spomenutom jesennom termíne v Izraeli v 1. kole play-off o zotrvanie v príslušnej skupine regionálnej zóny. V marcovom asociačnom termíne mali ako nasadení voľný žreb.

Finalisti Davis Cupu 2005 Slováci hrajú v I. skupine euroafrickej zóny okrúhly desiaty rok v rade. Rozhodla o tom ich vlaňajšia septembrová prehra 2:3 s Poliakmi v Gdyni v play-off o elitu. V renkingu krajín figurujú na 18. pozícii, Maďari sú na 34. priečke.

MAĎARSKO – SLOVENSKO 0:1 po piatkovej I. dvojhre
– Budapešť, Európa Tenisz Center, antuka vonku

Piatok dvojhry:
Péter Nagy – Andrej Martin 4:6, 2:6, 4:6 za 137 minút
Márton Fucsovics – Jozef Kovalík

Sobota – štvorhra (14.00)
Márton Fucsovics, Levente Gödry – Andrej Martin, Igor Zelenay

Nedeľa – dvojhry (postupne od 11.00)
Márton Fucsovics – Andrej Martin
Péter Nagy – Jozef Kovalík

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júla 2016