Maďarská ústava bráni islamizácii krajiny, tvrdí Orbán

Maďarský premiér Orbán vyjadril presvedčenie, že odpovede na problémy demografie a trhu práce musia členské krajiny Európskej únie hľadať v rámci svojej suverenity.

Budapešť 25. apríla (WebNoviny.sk) – Maďarská ústava bráni islamizácii krajiny, pretože chráni maďarský jazyk a kultúru. Vyhlásil to dnes premiér Viktor Orbán pri príležitosti piateho výročia vyhlásenia novej ústavy krajiny.

Orbán na slávnostnom podujatí v parlamente zdôraznil, že je potrebné strážiť vonkajšie hranice Schengenu. Posúdenie žiadostí tých, ktorí chcú prísť do Európy, je podľa neho potrebné vykonať v kontrolovateľných podmienkach mimo európskeho územia, informovala agentúra MTI.

Orbán vyjadril presvedčenie, že odpovede na problémy demografie a trhu práce musia členské krajiny Európskej únie hľadať v rámci svojej suverenity.

Súčasná EÚ nemá funkčné návrhy na riešenie rôznych kríz, Maďarsko a štáty strednej Európy naproti tomu charakterizuje „akcieschopnosť a životaschopnosť“, myslí si Orbán.

Rozdiel tkvie v tom, že Maďarsko má modernú ústavu, Maďari dokážu sformulovať to, odkiaľ prišli, kde sú a kam smerujú. Európa popiera svoj pôvod a nechce priznať, kam ide,“ dodal.

Prezident Pál Schmitt podpísal zákon o novej ústave 25. apríla 2011. Do platnosti vstúpil 1. januára 2012.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. apríla 2016