Londýn spúšťa nočnú prevádzku metra, má pomôcť ekonomike

Zavedeniu tejto služby bránili doteraz spory s vplyvnými odbormi TfL, ktoré mali mzdové požiadavky a nočným službám sa bránili štrajkami, argumentujúc zhoršením kvality života svojich zamestnancov. LONDÝN 19. augusta (WebNoviny.sk) – Londýnske metro bude od dneška zabezpečovať víkendovú nočnú dopravu. Vlaky na trasách Victoria Line a Central Line budú po novom premávať aj počas nocí z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu, informovala stanica BBC. Interval nočných spojov bude podľa nej 10-20 minút.

Starosta Londýna Sadiq Khan vyhlásil, že mesto zavedenie nočnej prevádzky metra starostlivo pripravilo a dúfa, že tým podporí miestnu ekonomiku. Plány na jej zavedenie prvýkrát oznámilo pred takmer tromi rokmi. Dopravný podnik Londýna, Transport for London (TfL), uviedol, že záujem cestujúcich je „obrovský“, ich počty cez víkendy stúpli od roku 2000 o 70 percent. Vyjadril očakávanie, že nočná prevádzka vytvorí postupne 500.000 nových pracovných miest.

Zavedeniu tejto služby bránili doteraz spory s vplyvnými odbormi TfL, ktoré mali mzdové požiadavky a nočným službám sa bránili štrajkami, argumentujúc zhoršením kvality života svojich zamestnancov. Nočnú prevádzku budú zatiaľ poskytovať iba uvedené dve trasy metra, neskôr by sa mala rozšíriť aj na ostatné.

Podľa starostu Londýna ju budú využívať nielen turisti, ale napríklad aj zdravotné sestry, pracovníci bezpečnostných služieb a „ľudia stredného veku“, ako je on, pri neskorom návrate domov, keď večer „zoberú manželku von“. „Pomyslite na divadlá, hudobné akcie, reštaurácie. Som skutočne pyšný, že konečne bude v noci jazdiť metro,“ povedal Khan a dodal, že má v úmysle previezť sa prvým nočným vlakom na trase Victoria Line.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016