Lipšic nie je prvý. Aj títo poslanci sa vzdali mandátu

V minulosti sa poslaneckého mandátu vzdali Radoslav Procházka s Andrejom Hrnčiarom a aj Iveta Radičová.BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – V minulosti sa poslaneckého mandátu tak ako Daniel Lipšic vzdali aj iní poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Iveta Radičová ako poslankyňa za SDKÚ-DS tak urobila 23. apríla 2009 po tom, čo zahlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. V roku 2014 sa Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar vzdali poslaneckého mandátu, pretože išli zakladať novú stranu Sieť.

Procházka s Hrnčiarom sa vzdali poslaneckých mandátov k 22. júnu 2014. „Je to bod zlomu, katarzie. Ideme Sieť zakladať úplne zdola ako bežní občania. Budeme dúfať, že poverenie do služby dostaneme také silné, aby sme mohli spraviť poriadok,“ zdôraznil vtedy Procházka.

Odporúčame:

Reakcie na rozhodnutie Daniela Lipšica vzdať sa mandátu

Lipšic zrazil muža, ten po prevoze do nemocnice zomrel

Lipšic prehovoril o smrteľnej nehode, chce pomôcť pozostalým

Matovič sa na Facebooku vyjadril k nehode, zastal sa Lipšica

Daniel Lipšic sa vzdáva poslaneckého mandátu

On aj Hrnčiar oznámili úmysel vzdať sa mandátov ešte v marci 2014. Procházka sa do parlamentu dostal v roku 2012 na kandidátke KDH. V parlamente ho nahradil Marian Radošovský. Andrej Hrnčiar bol zvolený do NR SR ako kandidát strany Most-Híd. Za neho do parlamentu nastúpila Edit Pfundtner.

Iveta Radičová v roku 2009 svoje rozhodnutie odôvodnila tak, že hlasovaním za Rosovú urobila chybu, ľudské zlyhanie ju neskonale mrzí. Vzdanie sa mandátu však nepovažovala za adekvátny trest, lebo „neurobila podvod“. Tvrdila, že vzdaním sa mandátu „očisťuje“ svoju chybu a môže sa slobodne rozhodovať, čo ďalej bude robiť v politike. Nastúpil za ňu Ján Golian. Radičová sa v roku 2010 stala predsedníčkou vlády. Poslaneckého mandátu sa vzdal aj Ladislav Košťa, ktorý na jar v roku 1991 hlasoval za dvoch svojich kolegov.

V tomto volebnom období za svojho kolegu hlasovala aj Martina Šimkovičová, ktorá sa do NR SR dostala na kandidátke strany Borisa Kollára Sme rodina. Mandátu sa nevzdala, zaplatila pokutu 1 000 eur a dostala pokarhanie od parlamentu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016