Lieky si môžete vybrať aj v zahraničí. Union radí ako postupovať pri žiadosti o preplatenie

515088_novy projekt 1 6.jpg

29.11.2023 (SITA.sk) – Nestihli ste si vybrať liek pred cestou do zahraničia, alebo je váš liek na Slovensku dočasne nedostupný? Union zdravotná poisťovňa potvrdzuje, že podľa platnej legislatívy si poistenci a poistenky môžu zakúpiť liek v členských štátoch Európskej únie. Liek im bude preplatený, ak je hradený z verejného zdravotného poistenia na základe Zoznamu kategorizovaných liekov MZ SR.

„So žiadosťami o preplatenie liekov, ktoré si poistenci zakúpili v zahraničí, sa v Union zdravotnej poisťovni stretávame. Poistencom je preplatená suma vo výške ako je hradená na Slovensku podľa Kategorizačného zoznamu liekov MZ SR,“ uvádza hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová. „Komplexný prehľad o tom, ako je treba postupovať, nájdu poistenci na našej webstránke (Plánujete ošetrenie v zahraničí | Union.sk ), v prípade otázok nás samozrejme môžu kontaktovať.“

Ako je potrebné postupovať pri kúpe liekov v zahraničí?

Lekársky recept je potrebné mať v papierovej forme a jeho kópiu si ponechať (elektronický recept v štátoch EÚ nie je akceptovaný
Je potrebné ponechať si doklad o zaplatení
Následne treba zaslať žiadosť o preplatenie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti spolu s originálom dokladu o zaplatení a kópiu lekárskeho predpisu poštou na adresu poisťovne alebo priniesť na pobočku poisťovne do šiestich mesiacov od zakúpenia lieku v zahraničí.
Link na žiadosť o preplatenie je priamo na webstránke Unionu

Informačný servis

Viac k témam: Lieky, PR, preplatenie liekov
Zdroj: SITA.sk – Lieky si môžete vybrať aj v zahraničí. Union radí ako postupovať pri žiadosti o preplatenie © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2023