Lepšie bezpečnostné podmienky ako členstvo v NATO pre Ukrajinu ako aj Slovensko neexistujú, tvrdí Wlachovský 

505118_64749ca53fd5e382805419 676x451.jpg

1.6.2023 (SITA.sk) – Ako pre Slovensko ani pre Ukrajinu neexistujú lepšie bezpečnostné záruky, než je členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO) a je v našom záujme, aby ich Ukrajina jedného dňa dostala.

Pomoc Ukrajine

Povedal to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský na dvojdňovom neformálnom ministerskom stretnutí NATO v nórskom Osle, ktoré sa skončilo vo štvrtok.

Hlavným témami rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO boli prípravy rozhodnutí Aliancie na júlový summit hláv štátov a vlád v litovskom Vilniuse, ako aj rozvoj politických vzťahov medzi NATO a Ukrajinou s dôrazom na ďalšiu pomoc napadnutej krajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Posilnenie východného krídla

Ministri sa zhodli na pokračovaní všestrannej pomoci Ukrajine, a to vo vojenskej, politickej, finančnej aj humanitárnej oblasti, aby sa mohla naďalej brániť pred ruskou agresiou. Diskutovali tiež o potrebe posilnenia východného krídla Aliancie vrátane Slovenska.

„Verím, že na summite vo Vilniuse v júli otvoríme novú kapitolu politických aj praktických vzťahov medzi Ukrajinou a NATO,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Súčasne pripomenul, že Ukrajina už na bukureštskom samite NATO v roku 2008 dostala prísľub členstva v Aliancii, ktoré je podľa neho jedinou garanciou, že hrôzy vojny za našimi hranicami sa viac nebudú opakovať.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: členstvo v NATO, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: SITA.sk – Lepšie bezpečnostné podmienky ako členstvo v NATO pre Ukrajinu ako aj Slovensko neexistujú, tvrdí Wlachovský  © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júna 2023