Ledecký chce presadiť rozšírenie bezhotovostnej výplaty sociálnych dávok, využíva to už takmer 78 percent poberateľov

475707_vladimir ledecky 676x451.jpg

3.1.2022 (Webnoviny.sk) – Bezhotovostné vyplácanie sociálnych dávok je podľa predsedu parlamentného výboru pre sociálne veci Vladimíra Ledeckého (klub SaS) najlepší možný spôsob, ako predchádzať vo vylúčených komunitách viacerým problémom. V tlačovej správe o tom informoval hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

Ledecký ocenil prácu kolegov a kolegýň z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ktorým sa za rok 2021 podarilo navýšiť počet poberateľov, ktorým sú vyplácané sociálne dávky bezhotovostne na bankový účet, o 27 557.

Viaceré problémy

„Roky som kritizoval, ako nám každý mesiac, na pár dní, zablokujú poštu poberatelia sociálnych dávok. Vyplácanie sociálnych dávok v hotovosti, najmä vo vylúčených komunitách, však spôsobuje viaceré problémy,“ uviedol Ledecký.

Podľa informácií z ÚPSVaR bezhotovostný spôsob vyplácania dávok využíva takmer 78 percent zo všetkých poberateľov. „Na Slovensku je stále viac ako 200 000 poberateľov sociálnych dávok, ktorí si podporu vyzdvihnú každý mesiac v hotovosti na pobočke pošty. Som presvedčený, že spoločnou aktivitou dokážeme toto číslo aj tento rok opäť znížiť. Na konci dňa to pomôže nielen štátnej kase, ktorá bude oslobodená od poplatkov, ale najmä dotknutým rodinám či jednotlivcom z vylúčených komunít,“ reagoval Ledecký.

Diskusia so zástupcami ministerstva

Hneď začiatkom roka Ledecký pozve za okrúhly stôl zástupcov ministerstva práce a ústredia práce s cieľom nájsť cestu ako bezhotovostný spôsob vyplácania rozšíriť čo najviac.

„Som si vedomý limitov, ktoré pred nami stoja, no kde je cesta, tam je vôľa. Ako s pánom ministrom, tak aj s pánom riaditeľom ÚPSVaR máme dobrú spoluprácu. Pevne verím, že sa nám podarí riešenie tohto problému posunúť ďalej,“ uzavrel Ledecký.

Viac k témam: Sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ledecký chce presadiť rozšírenie bezhotovostnej výplaty sociálnych dávok, využíva to už takmer 78 percent poberateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2022