Lavrov vyzval na záchranu dohody s USA o prímerí v Sýrii

O nasledujúcich krokoch, ktoré treba urobiť v sýrskom konflikte, sa Sergej Lavrov neformálne rozprával s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.NEW YORK 23. septembra (WebNoviny.sk) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku vyhlásil, že je nevyhnutné „zabrániť zániku“ dohody USA a Ruska o prímerí v Sýrii. Lavrov povedal, že je rozhodujúce podporovať rezolúcie OSN vyzývajúce na ukončenie bojov v Sýrii a na politické urovnanie situácie v krajine.

Šéf ruskej diplomacie uviedol, že sa musí uskutočniť „spravodlivé a nestranné vyšetrovanie“ náletov, pri ktorých prišli o život sýrski vojaci v provincii Dajr az-Zaur, a prípadov bombardovania severosýrskeho mesta Aleppo aj jeho okolia. Lavrov podľa tlačovej agentúry AP vo vystúpení zdôraznil, že konflikt v Sýrii nemožno vyriešiť „bez potlačenia“ extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) a bojovníkov napojených na teroristickú sieť al-Káida.

O nasledujúcich krokoch, ktoré treba urobiť v sýrskom konflikte, sa v piatok Lavrov neformálne rozprával s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym. Obaja politici viedli krátky rozhovor popri stretnutí tzv. blízkovýchodného kvarteta v New Yorku, informoval tlačovú agentúru DPA vysokopostavený predstaviteľ amerického rezortu diplomacie.

Dodal, že išlo o konštruktívnu diskusiu, ale nie o oficiálne stretnutie a ďalšie vyjadrenie americká strana neposkytne. Blízkovýchodné kvarteto tvoria Spojené štáty, Rusko, OSN a Európska únia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. septembra 2016