Kusý: Bolo jasné, že schôdza o odvolávaní Fica sa zmarí

Lucia Nicholsonová otvorila mimoriadnu schôdzu parlamentu s tým, že prítomných v sále je minimálne 76 poslancov. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar následne po hlasovaní konštatoval, že NR SR nie je uznášaniaschopná a prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze až do odvolania.BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Od začiatku bolo jasné, že mimoriadna schôdza parlamentu o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi sa zmarí. Pre agentúru SITA to povedal politológ Miroslav Kusý.

Reagoval tak na štvrtkovú situáciu v parlamente, kde podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) najprv otvorila mimoriadnu schôdzu parlamentu, podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar však následne prerušil dnešné rokovanie až do odvolania. Kusý hovorí, že zastavenie schôdze je politickou vôľou predstaviteľov koalície a mali na to dosť prostriedkov, aby to dosiahli.

Odporúčame:

Mali by Fico a Kaliňák odstúpiť? Slováci v tom majú jasno

Video: Hádky, piskot a krik. Schôdza o Ficovi bola cirkus

Kusý: Bolo jasné, že schôdza o odvolávaní Fica sa zmarí

Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Vedenie mimoriadnej schôdze svedčí najmä o animozite medzi opozíciou a koalíciou. Je to pokračovanie súboja, ktorý vidíme od začiatku vzniku tejto koalície. Pre agentúru SITA to povedal politológ Ján Baránek s tým, že žiadnu drámu by však z toho nerobil.

Baránek hovorí, že poverenie na vedenie schôdze mal podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar a schôdzu mal viesť on. Prvýkrát v histórii slovenského parlamentarizmu sa podľa neho stalo, že schôdzu viedli dvaja. A to bez toho, aby jeden akceptoval druhého.

Nicholsonová podľa Baránka využila medzery v rokovacom poriadku a urobila to, čo nie je zakázané. V zásade sa však nič hrozné nestalo. „Poslanci koalície hovorili o pokuse o prevrat, to sú samozrejme hlúposti. V zásade išlo o administratívne súboje. Nakoniec, tak či tak viedol na záver schôdzu Hrnčiar,“ dodal Baránek.

Politológ hovorí, že ak chce niekto parlament naškatuľkovať na úroveň disciplíny prvej triedy základnej školy, to sa mu tak či tak nepodarí. Opozícia podľa neho využíva všetky možnosti a má podpredsedníčku parlamentu, ktorá je schopná a ochotná takéto veci robiť. Na záver dodal, že situáciu nevidí dramaticky ako pokles úrovne či pokus o prevrat a netreba to dramatizovať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016